StoryEditor

Emisje przemysłowe: posłowie zagłosowali przeciwko rozszerzeniu dyrektywy IED

  Parlament Europejski głosował nad sprawozdaniem w sprawie wniosku KE aktualizującego unijne przepisy dotyczące zapobiegania zanieczyszczeniom pochodzącym z przemysłu i ich kontroli. Na szczęście nie rozszerzono obecnych przepisów, ale te obecne nadal są krzywdzące dla producentów świń i drobiu. Sprawozdanie będzie stanowiskiem Parlamentu w negocjacjach trójstronnych z Radą. Jaki limit zwierząt mówi o tym, że gospodarstwo jest „instalacją przemysłową”? Co dalej z bydłem?
14.07.2023., 15:07h

Parlament przyjął swoje stanowisko do negocjacji z Radą w sprawie zasad ograniczania zanieczyszczeń i kierowania dużymi instalacjami rolno-przemysłowymi w ramach zielonej transformacji. Efektem debaty jest stanowisko, że duże instalacje przemysłowe i fermy trzody chlewnej i drobiu muszą jeszcze bardziej ograniczyć zanieczyszczenie powietrza, wody i gleby.

- Stanowisko Parlamentu w sprawie dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych (IED) oraz dyrektywy w sprawie składowania odpadów zostało przyjęte przez posłów 396 głosami za, przy 102 głosach przeciw i 131 wstrzymujących się. W sprawie rozporządzenia w sprawie emisji przemysłowych posłowie przyjęli mandat negocjacyjny 563 głosami za, przy 51 głosach przeciw i 18 wstrzymujących się – informuje Parlament Europejski.

Fermy dla świń i kurniki

Posłowie zagłosowali przeciwko rozszerzeniu dyrektywy w sprawie emisji przemysłowych. Pozostano przy limicie dla ferm i hodowli trzody chlewnej z ponad 2 000 stanowiskami dla świń (powyżej 30 kg) lub z ponad 750 stanowiskami dla macior i fermami drobiu dla 40 tys. szt. oraz wszystkich gospodarstw utrzymujących ponad 750 DJP.

Na szczęście Parlament nie ...

Pozostało 79% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 01:50