Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Przed rozwodem mąż pobrał pieniądze ze wspólnego konta i nie chce oddać

13.01.2019

Drukuj

Przed rozwodem mąż pobrał pieniądze ze wspólnego konta i nie chce oddać

Artykuł płatny

Z zadanego pytania wynika, że pieniądze stanowiły majątek wspólny, zatem należały do obojga małżonków. W myśl przepisu Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego małżonkowie są zobowiązani współdziałać w zarządzie majątkiem wspólnym, w szczególności udzielać sobie wzajemnie informacji o stanie majątku wspólnego, o wykonywaniu zarządu majątkiem wspólnym i o zobowiązaniach obciążających majątek wspólny.

Każdy z małżonków może samodzielnie zarządzać majątkiem wspólnym, chyba że przepisy poniższe stanowią inaczej. Wykonywanie zarządu obejmuje czynności, które dotyczą przedmiotów majątkowych należących do majątku wspólnego, w tym czynności zmierzające do zachowania tego majątku. Przedmiotami majątkowymi służącymi małżonkowi do wykonywania zawodu lub prowadzenia działalności zarobkowej małżonek ten zarządza samodzielnie. W razie przemijającej przeszkody drugi małżonek może dokonywać niezbędnych bieżących czynności.

W kontekście omawianej sprawy zgodne z prawem byłoby pobranie przez jednego z małżonków pieniędzy z konta w celu zaspokojenia potrzeb rodziny, spłaty długów, zakupu środków produkcji we wspólnym gospodarstwie, bądź innym wspólnym celom. Jeżeli jednak małżonek bez zgody drugiego rozporządza majątkiem (pieniędzmi) i dodatkowo nie zwraca ich, takie postępowanie...

Przeczytaj cały artykuł w wersji premium
dla prenumeratorów.

Jeśli jesteś prenumeratorem, lub wykupiłeś dostęp do serwisu - ZALOGUJ SIĘ
Nie masz wykupionego dostępu wybierz jedną z opcji:

Pojedynczy artykuł

3,69 zł

/ za artykuł

Zamawiam

Polecamy

Miesięczny dostęp
+ e-wydanie

19,90 zł

/ za miesiąc

Zamawiam

Dla prenumeratorów

0,00 zł

Zaloguj się

Mam już prenumeratę lub konto premium Zaloguj się

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii