Czy rolnik, który nie wywiąże się z PROW, musi zwrócić pieniądze?
Subskrybuj lub zaloguj się,
aby obejrzeć film.
Czy rolnicy, którzy w związku z obecną trudną sytuacją nie są w stanie wywiązać się ze zobowiązań PROW muszą zwrócić dotację? Okazuje się, że nie zawsze. Co może stanowić usprawiedliwienie takich problemów?
Na kłopot z wywiązywaniem się ze zobowiązań przez rolników otrzymujących pomoc w ramach PROW zwrócili posłowie opozycji.
Wymogi PROW
Zwrócili oni uwagę, że w umowach podpisanych z ARiMR w ramach PROW, zobowiązani są oni np. do utrzymywania konkretnej ilości zwierząt w gospodarstwach na przestrzeni trwania umowy (ponieważ skorzystali ze środków na budowę chlewni czy obór) czy obsiana konkretnego areału gruntów danymi zasiewami (lub obsadzeniem w przypadku ziemniaków).
„Obecnie ze względu na drastyczny wzrost cen nawozów, pasz i spadek opłacalności produkcji są zmuszeni do zmniejszenia stada lub zasianego areału, co jest wbrew zapisom w umowach z ARiMR. Ale w ten sposób rolnicy bronią się przed bankructwem. Z kolei w takiej sytuacji ARiMR, może domagać się natychmiastowego zwrotu całości udzielonej pomocy, co w konsekwencji może również doprowadzić gospodarstwo do upadku” napisali w interpelacji posłowie Dorota Niedziela oraz Kazimierz Plocke z Platformy Obywatelskiej, którzy zapytali resort rolnictwa o sytuację rolników, którzy mają problem z wywiązaniem się ze zobowiązań PROW.
Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.
Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.
SubskrybujZaloguj się