Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Tarcza antyinflacyjna przedłużona - niższe stawki podatku VAT

Obrazek

Prezydent Andrzej Duda 21.10 podpisał dwie ustawy. Jedna dotyczy przedłużenia obniżek stawek VAT na niektóre produkty wykorzystywane w gospodarstwie rolnym. Jak długo VAT będzie niższy i jaką grupę produktów obejmuje?

Dorota Kolasińska24 października 2022, 15:18

Prezydent Andrzej Duda, zgodnie z informacjami podanymi na oficjalnej stronie rządowej w piątek 21 października br. podpisał dwie ustawy:

1. Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie niektórych ustaw w celu uproszczenia procedur administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców,

2. Ustawę z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

W drugiej z nich zawarto przepisy zezwalające na przedłużenie tarczy antyinflacyjnej, która polega na obniżeniu lub całkowitym zniesieniu podatku VAT na towary lub usługi. Według rządu tarcza antyinflacyjna ma pomóc w walce z inflacją i obniżyć wydatki obywateli na najważniejsze produkty, paliwo i media. Inflacja osiągnęła rekordowy poziom 17,2%. 

W nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług czytamy, że zmiany dotyczą m.in.:

  • przedłużenia obowiązywania do dnia 31 grudnia 2022 r. obniżonych stawek podatkowych na określone towary (w tym spożywcze), energię elektryczną i cieplną oraz paliwa w wysokościach odpowiednio 0%, 5% oraz 8%; 

Obniżone stawki VAT

Obniżone stawki VAT będą obowiązywać do końca br. Warto przypomnieć, że tarczę antyinflacyjną zastosowano tuż po wybuchu wojny w Ukrainie i już raz, w sierpniu br. ją przedłużono o kolejne dwa miesiące. Zgodnie z tymi postanowieniami rząd zadecydował, że obniży lub zniesie podatek VAT na poniższe produkty:
  • 0% VAT-u na podstawowe produkty spożywcze (obniżka z 5%);
  • 0% VAT-u na nawozy (obniżka z 8%)
  • 0% VAT na środki ochrony roślin (obniżka z 8%)
  • 0% VAT-u na gaz ziemny (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
  • 5% VAT-u na energię elektryczną (obniżka z 23%);
  • 5% VAT-u na ciepło systemowe (ogrzewanie z kaloryferów) (obniżka z 23%, a od 1 lutego 2022 r. z 8%);
  • 8% VAT-u na paliwa silnikowe (obniżka z 23%).

Niewykluczone jest, że tarcza zostanie przedłużona również w przyszłym roku, ale o tym rząd zadecyduje w grudniu br., zapewne po ocenie sytuacji gospodarczej kraju. 

oprac. dkol na podst. Ustawa z dnia 7 października 2022 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw

Fot. archiwum


Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)