Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Wymiana dachu z eternitu (azbestu): nabór cieszy się dużym zainteresowaniem

Obrazek

Pojawiły się już pierwsze informacje na temat, tego ilu rolników skorzystało z jednego z pięciu naborów wniosków w ramach KPO na wymianę dachu z azbestu (eternitu). Nabór cieszy się dużym zainteresowaniem. Jakie są warunki ubiegania się o pomoc? Masz jeszcze czas na złożenie wniosku! 

Dorota Kolasińska24 października 2022, 10:28
Nabór wniosków na wymianę pokryć dachowych ruszył 17 października i potrwa do 15 listopada. Rząd przewidział na ten cel w Krajowym Planie Odbudowy - na 5 naborów wniosków 325 mln zł. W każdym naborze rolnicy będą mieli możliwość wykorzystania puli 65 mln zł. 
Mimo, że nabór wniosków trwa zaledwie tydzień o dofinansowanie wymiany pokryć dachowych z azbestu na kwotę ok. 14,6 mln zł ubiega się 1101 gospodarzy. W obecnej puli zostało jeszcze 50,4 mln zł i trzy tygodnie naboru wniosków. Jak wynika z przedstawionych przez ARiMR nabór cieszy się dużym zainteresowaniem. 

Kto może składać wniosek na wymianę dachu z azbestu (eternitu)?

Przypomnijmy, że o taką pomoc może się ubiegać rolnik, który podlega ubezpieczeniu społecznemu w KRUS, osoba fizyczna, której przyznano dopłaty bezpośrednie co najmniej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku o pomoc, właściciel lub współwłaściciel budynku, na którym będzie wymieniany dach z azbestu, posiadacz numeru identyfikacyjnego producentów w systemie ARiMR, osoba pełnoletnia,

Jaki limit obowiązuje każdego wnioskodawcę?


Warunkiem otrzymania wsparcia finansowego z ARiMR jest wymiana dachu na całym budynku, ale obowiązuje limit na jednego wnioskodawcę wynosi 500 metrów kwadratowych,  a stawka pomocy to 40 zł/m2. Należy pamiętać, że prace związane z wymianą nie mają trwać dłużej niż 12 miesięcy od dnia zawarcia umowy i nie później niż do końca 2025 roku. Oznacza to, że jeden wnioskodawca może otrzymać maksymalnie 20 tys. zł dotacji.

Procedura ubiegania się o pieniądze na wymianę pokrycia dachowego jest dość skomplikowana i warto prześledzić ją zanim zabierzemy się za składanie wniosku. 

Kiedy ARiMR planuje kolejne nabory wniosków na wymianę azbestowych dachów?

Obecnie nie są jeszcze znane kolejne terminy składania wniosków o przyznanie tego wsparcia w ARiMR. Wiadomo jedynie, że będą jeszcze 4 nabory z limitem wsparcia po 65 mln zł. O terminie naboru wniosków będzie informować Agencja z co najmniej miesięcznym wyprzedzeniem.


bcz,kp,dkol
fot. KolasińskaPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)