StoryEditor

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski obwinia Ursulę von der Leyen za kryzys na rynku zbóż

Zdaniem wiceministra rolnictwa Janusza Kowalskiego winna obecnej sytuacji na rynku zbóż jest Komisja Europejska, która powinna zrekompensować polskim rolnikom poniesione straty. Są też znane pierwsze wyniki kontroli poselskich w instytucjach odpowiedzialnej za nadzór i kontrole importu zboża z Ukrainy.
15.04.2023., 10:04h

Podczas piątkowych obrad Sejmu w punkcie dotyczącym pytań w sprawach bieżących opozycja przypomniała słowa Mateusza Morawieckiego z lipca zeszłego roku, kiedy obiecywał, że ukraińskie ziarno, które wjeżdża do Polski będzie sprzedawane w Afryce i na Bliskim Wschodzie a rząd będzie zabezpieczać polską wieś i polskiego rolnika.

Obietnice premiera Morawieckiego w sprawie ziarna z Ukrainy

- Okazało się, że pan premier, jak zazwyczaj, mijał się z prawdą, żeby nie powiedzieć: kłamał. Ukraińskie zboże, które rząd sprytnie nazwał zbożem technicznym, zamiast przejeżdżać przez Polskę, zalało polskie silosy, mieszalnie pasz i – uwaga – polskie młyny. Od 10 miesięcy rząd udaje, że nie wie, kto przewoził techniczne zboże z Ukrainy, kto produkuje pasze z udziałem technicznego zboża z Ukrainy i kto mielił mąkę z technicznego zboża z Ukrainy. Polacy mają prawo to wiedzieć i proszę odpowiedzieć mi na te pytania. Polacy mają prawo wiedzieć, jaki chleb jedzą, czy pochodzi on z technicznego zboża z Ukrainy, czy mamy jeszcze polski, zdrowy chleb. Co Polacy nieśli w sobotę wielkanocną w koszyczku: chleb z mąki technicznej czy chleb z polskiej mąki – dopytywała posłanka Dorota Niedziela.

Wina Komisji Europejskiej i Ursuli von der Leyen?

Wiceminister rolnictwa Janusz Kowalski odpowiedział, że winę za całą sytuacją ponosi …szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. - Ursula von der Leyen, wasza partyjna koleżanka, ta, która klaszcze Donaldowi Tuskowi, bo chce, żeby Donald Tusk był premierem, chce, żeby to niekorzystne dla polskich rolników rozporządzenie obowiązywało kolejny rok – mówił Janusz Kowalski.


Jakie wyniki kontroli zbóż na granicy z Ukrainą?

Posłowie Koalicji Obywatelskiej w swoich pytaniach nawiązali do czwartkowych odbyli kontroli jakie przeprowadzili w 6 instytucjach odpowiedzialnej za nadzór i kontrole importu zboża z Ukrainy, szczególnie tzw. zboża technicznego. Kontrola odbędzie się w ministerstwie rolnictwa, ministerstwie aktywów państwowych, Głównym Inspektoracie Weterynarii, Głównym Inspektoracie Sanitarnym oraz Główny Inspektoracie Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

- Panie Ministrze! Wczoraj otrzymaliśmy od pana materiały. Chciałbym jeszcze dopytać, prosić, żeby Pan doprecyzował. Mianowicie jest tam jeden zapis, który wymaga komentarza. Główny Lekarz Weterynarii 20 lutego 2023 r. na granicy polsko- ukraińskiej podjął decyzję o zawieszeniu kontroli przesyłek wielowagonowych do odwołania. Kto stał za podjęciem takiej decyzji? Czy to była suwerenna decyzja Głównego Inspektoratu Weterynarii, czy ktoś mu kazał taką decyzję podjąć – zadał kolejne pytanie poseł Kazimierz Plocke.

Padły także pytanie o realizację deklaracji prezydenta Joe Bidena w sprawie budowy silosów przy granicy polsko-ukraińskiej oraz stanu realizacji rozbudowy portu przeładunkowego w Emilianowie w województwie kujawsko-pomorskim, a także szacunki strat jakie ponieśli rolnicy.

-  Jeżeli chodzi o głównego lekarza weterynarii, to szczegółowo panu posłowi na piśmie wyjaśni powody tej decyzji – odpowiedział wiceminister J. Kowalski, który dodał, że straty są obecnie szacowane przez Departament Rynków Rolnych.

Wniosek rządu do KE o zastosowanie klauzuli ochronnej w handlu z Ukrainą.

Wiceszef resortu rolnictwa przypomniał także, że polski rząd złożył formalny wniosek o zastosowanie klauzuli ochronnej w handlu z Ukrainą.

- To powinno otworzyć drogę do tzw. postępowania wyjaśniającego i ufam, że po przeprowadzeniu tego postępowania, a więc po ocenie przez Komisję Europejską, która przez ostatnie miesiące nie znalazła czasu, żeby takie postępowanie, pomimo szkody polskich rolników, przeprowadzić, Komisja Europejska zrekompensuje co do 1 euro wszystkie straty polskich rolników. Bo właśnie na tym polega i na tym powinna polegać solidarność wewnątrz Unii Europejskiej – podsumował J. Kowalski.

wk

Fot. Komisja Europejska/Janusz Kowalski/Twitter
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 14:00