Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Pogotowie polowe: Nie zrobiłeś regulacji rzepaku? Podpowiadamy, do kiedy jest sens ją wykonać i jakimi substancjami!

Zmienna pogoda, przymrozki i opady deszczu uniemożliwiły, w niektórych regionach kraju znalezienie okna pogodowego na regulacje rzepaku. Pytacie, do kiedy można ten zabieg wykonać i jak postępować teraz z rzepakiem.

dr Maria Walerowska14 kwietnia 2023, 09:57

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Aktualny stan plantacji rzepaku.
  • Na jakie szkodniki trzeba uważać w pierwszej kolejności.
  • Jaki jest najlepszy termin na wykonanie regulacji rzepaku.
  • Jakie substancje czynne użyć do regulacji rzepaku.
Na plantacjach rzepaku, rośliny są bardzo dobrze rozwinięte, nie widać silnej presji ze strony chorób (suchej zgnilizny, szarej pleśni), aczkolwiek duża wilgotność i ewentualne ocieplenie mogą spowodować ich wystąpienie.

Również szkodniki z powodu niskich temperatur, a niekiedy przymrozków nie są tak aktywne. Jednak w wielu regionach rzepaki są w fazie pąkowania, co oznacza, że w momencie ocieplenia mogą pojawić się chowacz brukwiaczek, ale przede wszystkim niebezpieczny dla pąków słodyszek.

Dlatego teraz, koniecznie trzeba monitorować plantacje, ponieważ w fazie początku pąkowania rzepaku (BBCH 51 - 52) już jeden chrząszcz słodyszka na roślinę, jest sygnałem do wykonania zabiegu.

Najlepszy termin na wykonanie regulacji w rzepaku

Natomiast, jeśli chodzi o regulację rzepaku, najlepszym terminem na jego wykonanie jest faza strzelania w pęd (BBCH 3). Wtedy wpływamy nie tylko na zahamowanie dominacji pędu głównego, ale także na pobudzenie do zawiązywania pędów bocznych.

Jeśli nie udało Wam się wykonać zabiegu w tym terminie, to w tym odcinku podpowiadam do kiedy jest sens go wykonać i jakimi substancjami. Koniecznie obejrzyjcie nasz film z pogotowia polowego!

dr Maria Walerowska


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)