Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Rzepak>

Rzepak: chowacz brukwiaczek – szkodliwość i zwalczanie

Obrazek

Panujące warunki sprzyjają już od kilku dni nalotom chowaczy na rzepak. Jeśli jeszcze nie wystawiłeś naczynia do ich odławiania, zrób to koniecznie, bo owadów będzie się pojawiać coraz więcej. Jak zwalczać chowacza brukwiaczka i jaki jest próg szkodliwości?

Jacek Daleszyński22 marca 2023, 13:00
Na rzepaku pierwszy pojawia się chowacz granatek, jeszcze przed brukwiaczkiem. Owady wylatują z gleby, kiedy jej temperatura osiągnie 4°C. Samice składają jaja u nasady pędu, następnie larwy wgryzają się do jego wnętrza i tam żerują. Efektem może być wytwarzanie przez rośliny dodatkowych pędów bocznych, co sprawia wrażenie, jakby rzepak się krzewił. Próg szkodliwości granatka to 20 owadów odłowionych w ciągu 6 dni lub 2 chrząszcze na 25 roślinach.

Chowacze brukwiaczki - próg szkodliwości 

Pierwsze chowacze brukwiaczki wylatują z gleby, kiedy jej temperatura osiągnie około 7°C, a powietrza 8–10°C. Obowiązujące progi szkodliwości mówią o potrzebie zwalczania szkodnika, kiedy w żółtym naczyniu odłowi się 10 osobników w ciągu trzech dni lub kiedy znajdziemy 2–4 owady na 25 roślinach. Zdecydowanie łatwiej monitorować jednak szkodnika za pomocą żółtych naczyń. W przypadku spadku temperatury otoczenia chowacz może się chować poza plantacją rzepaku i tym samym dać mylny sygnał o jego obecności na polu podczas lustracji.
Zwykle w II i III dekadzie marca w żółtych naczyniach można zaobserwować pierwsze chrząszcze. Naczynia zatem warto wystawić wcześniej, dodając do wody płyn do spryskiwaczy samochodowych. Owad na roślinach żeruje ok. 2 tygodni. Po tym okresie, a także wcześniej zaczyna składać jaja do głównego pędu rzepaku. Dokładna lustracja pozwala znaleźć niewielkie nakłucia w jego dolnych partiach. Po kolejnych 10–20 dniach z jaj wylęgają się larwy, które żerują praktycznie do końca dojrzałości rzepaku.

Jakie substancje są zarejestrowane do zwalczania chowacza? 

Chowacze spowodują najmniejsze straty, jeśli uda się je zwalczyć, zanim zdążą złożyć jaja. Aby dobrze ocenić termin zabiegu, pamiętać należy o wystawieniu naczyń od spodziewanej strony nalotu, czyli zeszłorocznych plantacji rzepaku, łąk, pastwisk, nieużytków i lasów.
Zalecane do zwalczania szkodników pyretroidy będą skuteczne tylko na dorosłe owady, ale już nie zniszczą jaj i larw. Ich działanie na roślinie jest bowiem powierzchniowe. Przeciwko tym formom skuteczny będzie np. acetamipryd czy flupyradifuron (występuje tylko w mieszaninie fabrycznej z deltametryną) działające systemicznie.
Na dziś przeciwko chowaczowi brukwiaczkowi zarejestrowane są:
  • acetamipryd,
  • deltametryna,
  • etofenproks,
  • flupyradifuron,
  • lambda-cyhalotryna,
  • gamma-cyhalotryna,
  • tau-fluwalinat,
  • zeta-cypermetryna.

Więcej o szkodnikach upraw rolniczych dowiesz się z naszej książki: Atlas szkodników roślin rolniczychJacek Daleszyński
fot. Daleszyński


Picture of the author
Autor Artykułu:Jacek Daleszyński
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)