🔔 Letnia promocja - prenumerata za 1 zł
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Czwarte spotkanie z cyklu Agro Akademia Soi

23.02.2018

Drukuj

Czwarte spotkanie z cyklu Agro Akademia Soi

Pozostało 0% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

- Propagujemy uprawę soi, ponieważ jest wiele zapytań i wątpliwości co do jej uprawy i wykorzystania. Dlatego stworzyliśmy Agro Akademię Soi, aby z jednej strony nauczyć rolników jej uprawy, a z drugiej samemu poznać wątpliwości które trapią klientów - powiedział podczas otwarcia konferencji Daniel Niewiński z firmy Saatbau.

Donau Soja promuje soję

Donau Soja jest to organizacja, która promuje uprawę soi w dorzeczu rzeki Dunaj. Jest to obszar od południa Francji, przez Szwajcarię, Austrię, południowe Niemcy, po Węgry, Rumunię i Ukrainę. W obszar ten szeroko wpisuje się też Polska, a konkretnie jej południowe województwa. Stowarzyszeniu chodzi o promowanie soi non-GMO.

Europa jest największym na świecie importerem śruty sojowej i drugim po Chinach importerem nasion soi. Dlatego rozwój uprawy soi wynika m.in. z tego, że Europa jest zależna pod względem białka od reszty świata. Powinna uniezależnić się, choćby na wypadek kłopotów z transportem z Ameryki Południowej czy wzrostu zapotrzebowania w Chinach - powiedział Niewiński w imieniu stowarzyszenia. Innym powodem jest domaganie się społeczeństwa produktów bez GMO. Dodał też, że wprowadzanie każdej uprawy motylkowej do płodozmianów jest pożądane. Nadmienił, że temat rozwija się na zachodzie i za soję bez GMO ze znaczkiem Donau Soja można nawet dostać wyższą cenę.

r e k l a m a

– Śruta sojowa jest tak chętnie wykorzystywana przez przemysł paszowy, ponieważ ma dobry skład aminokwasowy a przede wszystkim dlatego, że można nabyć bardzo duże partie standaryzowanego surowca, który łatwo komponować w mieszanki paszowe. W Polsce importujemy 2,2 mln. t śruty sojowej. To zapotrzebowanie pokryte może być przez 2,8 mln. t nasiona. Oznacza to że powinno uprawiać się 1,1 mln. ha soi. Czy to jest możliwe? Pewnie tak, ale w dłuższej perspektywie czasu - wyliczał Niewiński.

Za uprawą soi przemawia kilka czynników. Jest to m.in. poprawa właściwości fizyko-chemicznych gleby, zwiększenie poziomu próchnicy, niskie nakłady, krótki czas zajmowania stanowiska. Według różnych obliczeń azot, który soja pozostawia wart jest około 800 zł/ha. Następczy wpływ soi jako przedplonu to nie tylko azot. Jest to poprawa warunków płodozmianu. Przejawia się on poprawą plonów roślin nie tylko w pierwszym roku po soi, ale także w kolejnych. Pokazują to wyniki nie tylko badań poletkowych, ale także łanowych w produkcji w gospodarstwach.

Saatbau Polska stawia na soję

Polecany artykuł

Susza widziana okiem satelity

– Firma Saatbau jest spółdzielnią ponad 3000 austriackich rolników. Działa od roku 1950. Obecnie forma jest reprezentowana przez spółki w kilkunastu krajach Europy - od Francji do Rosji. W tym roku firma zakłada poletka nawet w Japonii - powiedział Bartosz Stopczyk z Saatbau Polska. W Polsce firma ma siedzibę w Środzie Śląskiej. Nasiona soi natomiast są produkowane w Oławie. Ponadto ma zakłady jeszcze w trzech lokalizacjach - wszystkie w woj. dolnośląskim. W Saatbau Polska pracuje 120 osób.

– Soja to roślina ciepłolubna dnia krótkiego. Jednak nie powinno się siać jej zbyt wcześnie. Wymaga wyższej temperatury gleby w czasie siewu niż kukurydza, czyli około 8-10 st. C. Jest to o pięterko wyżej niż wymagania kukurydzy. Dlatego termin siewu przypada nieco później - od 3. dekady kwietnia do końca 1. dekady maja. Obok siewu drugim okresem krytycznym jest okres kwitnienia. Wówczas soja jest wrażliwa nie tylko na niedobory ciepła, ale także wody - powiedział Stopczyk.

Agrarsklep

Pakiet: 100 pytań o strączkowe + Pszenica ozima - przewodnik polowy

Pakiet: 100 pytań o strączkowe + Pszenica ozima - przewodnik polowy

Płacisz tylko

40,00 zł

Cena regularna 80,00 zł

SPRAWDŹ
Soja jest wymagająca pod względem pH gleby. Odczyn musi być w granicach obojętnego. Ponadto wymaga na naszych glebach zaszczepienia bakteriami brodawkującymi. Szczepy bakterii charakterystyczne dla soi nie występują naturalnie w Polsce.

– Soja kiełkuje w sposób epigeiczny. Polega to na tym, że jako pierwsza wydłuża się część podliścieniowa i jako pierwsze wychodzą z gleby liścienie. Konsekwencją tego jest wrażliwość gatunku na zaskorupienie gleby oraz zbyt głęboki siew. Na glebach lekkich można siać ją nieco głębiej, natomiast na cięższych nieco głębiej, czyli około 3 cm - powiedział Bartosz Stopczyk. Dodał, że gęstość siewu zależy od odmiany. Kreacje firmy Saatbau dość dobrze się krzewią i można je siać w obsadzie 50-60 szt./m2.

– Są obecnie w uprawie dwa typy wzrostu soi - tłumaczył specjalista z Saatbau. Typ półsamokończący wytwarza mniej rozgałęzień, więcej strąków na szycie, są tolerancyjne na wyleganie i wytwarzają krótsze łodygi. Natomiast typ niesamokończący (większość odmian w Polsce) ma dobre zdolności kompensacji na stres, wytwarza więcej rozgałęzień, ale więcej strąków jest w dolnej części łodygi. Łodygi są też dłuższe i bardziej wrażliwe na wyleganie.

– Błędem w uprawie soi jest nawożenie startowe azotem. Jeśli to się robi to rośliny są leniwe pod względem brodawkowania. Ewentualna dawka 30-40 kg/ha azotu jeśli w okresie kwitnienia soja nie brodawkuje lub wytwarza słabe brodawkowanie. Celem powinno być co najmniej 30 brodawek na roślinę - powiedział Stopczyk. Przy okazji nadmienił, że są to zalecenia z południa Niemiec. Otóż w Bawarii uprawia się soję w sposób ekologiczny. Tamtejsi farmerzy sieją soję w rozstawie 75 cm, stosują opielacze mechaniczne, brak nawozów mineralnych, ale uzyskują cenę... 800 euro/t.

- W Saatbau zaszczepiamy nasiona w technologii Fix Fertig. Polega ona na tworzeniu trwałej otoczki na nasionach z bakterii i polimeru. Jest to robione sekwencyjnie - najpierw nasiona są zwilżane, potem przychodzi szczepionka, następnie utrwalacz bakterii a dopiero na końcu polimer. Dzięki temu trwałość szczepionki wynosi aż 3 miesiące - wyjaśniał Stopczyk.

- Mamy w Polsce zarejestrowane 3 odmiany: Abelina w 2016 r., Paradis w 2017 r. i Regina w 2018 r. W 2019 r. zarejestrujemy najprawdopodobniej trzy kolejne odmiany. Ponadto oferujemy przebadane w Polsce odmiany z listy CCA, np. Merlin, Lissabon, Amandine, Malaga, SG Anser, Bettina - tłumaczył Stopczyk. Jedną ze starszych odmian, o nie najwyższych polach, ale za to dłuższych zdolnościach kompensacji błędów uprawy jest Merlin. Jest to odmiana dla osób, które uczą się uprawy soi. Natomiast odmianą o dużym potencjale plonowania jest Abelina. Dała ona w 2016 r. 114% plonu wzorca w badaniach COBORU. Ma ona wg badań poletkowych w centralnej Polsce potencjał polowania ponad 5 t/ha. Odmiana też zalecana przez ministerstwo rolnictwo do siewu w gospodarstwach skarbu państwa w programie „polskie białko”. Odmianą polecaną na południu Polski jest nieco późniejsza odmiana Lissabon. Ma ona jednak nieco niżej osadzony najniższy strąk.

Problem chwastów

Najróżniejszym chwastem w soi jest komosa biała. Będzie też problem z chwastami z rodziny kapustowatych, w tym samosiewów rzepaku - powiedział Michał Gawroński z BASF. Oprócz dwuliściennych znaczenie mogą mieć typowe chwasty jednoliścienne, takie jak chwastnica jednostronna czy włośnice. Dlatego w soi trzeba przyjąć strategię odchwaszczania od siewu. Jednym z zaleceń jest siew w miarę gęste rzędy - od kilkunastu centymetrów.

– Przedwschodowe zwalczanie chwastów w soi to podstawa. W tym celu polecam środek Stomp Aqua. Niezarejestrowanym jeszcze w Polsce środkiem jest Wing P. Natomiast w celu korekty zachwaszczenia można zastosować po wschodach środek Corum z adiuwantem Dash - mówił Gawroński.

- Stosując środki oparte o bentazon, np. Corum, trzeba pamiętać o kilku zasadach. Powinien być m.in. stosowany w temperaturze 10-22 st. C. Natomiast jeśli jest z adiuwantem, to temperatura maksymalna powinna wynosić maksymalnie 21 st. C. Jest to substancja nalistna - zadziała tylko na chwasty które wzeszły. Chwasty też nie powinny przerosnąć - powinny mieć maksymalnie 2-3 liście. Trzeba też zwracać uwagę na to, aby nie łączyć go z graminicydami. Czas pomiędzy środkiem z bentazonem a graminicydem musi wynosić 5-7 dni. Natomiast na chwasty jednoliścienne może być stosowany Focus Ultra.

Daniel Niewiński z Saatbau przedstawił też kalkulację opłacalności. Okazuje się że plon przy którym opłaca się uprawiać ten gatunek wynosi około 2 t/ha (bez dopłat). Powyżej tej wartości oraz wszelkie dopłaty są przychodem rolnika.

Widziałeś już nasze video "O czym piszemy w sierpniowym numerze "top agrar Polska"?"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

Galeria zdjęć

Uczestnicy Agro Akademii Soi na Podkarpaciu.
Uczestnicy Agro Akademii Soi na Podkarpaciu.
Uczestnicy Agro Akademii Soi na Podkarpaciu.
Uczestnicy Agro Akademii Soi na Podkarpaciu.
Daniel Niewiński z firmy Saatbau Polska.
Daniel Niewiński z firmy Saatbau Polska.
Michał Gawroński z firmy BASF.
Bartosz Stopczyk z firmy Saatbau Polska.

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody