StoryEditor

Prawo: Podział gospodarstwa po rozwodzie

Pytanie: Kilka lat temu wraz z żoną od teściów otrzymałem darowiznę gospodarstwa. Od pewnego czasu moje relacje z żoną znacznie się pogorszyły i planujemy rozwód. Dodatkowo teściowie robią wszystko, by odebrać przynależną mi część darowizny, powołując się na rzekomą moją rażącą niewdzięczność. Ostatnią sprawę sądową przegrali. Czy po rozwodzie będę mógł żądać podziału gospodarstwa?
30.05.2019., 10:05h
Odpowiedź: Odwołanie wykonanej darowizny możliwe jest w zasadzie wyłącznie z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Samo oświadczenie o odwołaniu darowizny powinno przy tym być złożone najdalej po upływie roku od chwili dowiedzenia się o tej niewdzięczności. Wbrew pozorom, skuteczne odwołanie darowizny jest jednak bardzo trudne, bowiem nie zawsze złe relacje między darczyńcą i obdarowanym można uznać za rażącą niewdzięczność.

Obecnie darowane gospodarstwo stanowi składnik majątku wspólnego małżonków. Po rozwodzie jednak stanie się ono przedmiotem współwłasności, zatem każda ze stron będzie mogła żądać zniesienia współwłasności (w przypadku majątku byłych małżonków – podział majątku wspólnego). Zniesienie współwłasności może polegać na podziale fizycznym rzeczy (również gospodarstwa) lub przyznaniu w całości jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego z nich albo na sprzedaży i podziale uzyskanej z tego tytułu kwoty. Wybór sposobu podziału należy do byłych małżonków.

Sam podział może być rzeczywiście sposobem na rozwiązanie konfliktów, jednak wyłącznie w przypadku, gdy zarówn...
Pozostało 30% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:48