Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Użytki zielone>

Kiedy najlepiej podsiewać łąki i pastwiska?

Jaki termin podsiewu łąk i pastwisk jest najbardziej efektywny – wczesna wiosna czy może późne lato?

dr Maria Walerowska17 kwietnia 2019, 13:47
Podsiew to jeden z najtańszych sposobów na renowację łąki czy pastwiska. Jednak wiele osób zapomina, że aby przyniósł oczekiwany efekt, wcale nie jest potrzebny superspecjalistyczny sprzęt, lecz... woda. Jeśli po zimie jest jej dużo, to wówczas jak najbardziej można wykonać podsiew.

Jakie trawy stosować do podsiewu?

Z reguły do podsiewu stosuje się mieszanki wielogatunkowe traw (4–5 gatunków), lecz można także zastosować mieszankę składającą się z jednej trawy i jednej rośliny motylkowatej, np. kostrzewa łąkowa + koniczyna czerwona (użytki kośne) czy życica trwała + koniczyna biała (pastwiska). Warto pamiętać o wymaganiach wodnych poszczególnych gatunków. Na bardziej suchych stanowiskach dobrze poradzą sobie takie trawy, jak:
  • kupkówka,
  • stokłosa bezostna,
  • rajgras wyniosły
  • kostrzewa czerwona.
Natomiast dość dobrze uwilgotnione stanowiska preferowane są przez kostrzewę łąkową, tymotkę, życicę trwałą i wyczyńca łąkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Test brony chwastownika Mandam MBF


Jak wykonać podsiew traw?


Przed zabiegiem należy osłabić starą darń. Najlepsze efekty daje wykorzystanie do tego brony zębatej lub talerzowej na około 7–8 dni przed podsiewem. W ten sposób gleba zostanie także częściowo odkryta, co zwiększy prawdopodobieństwo zetknięcia nasion z glebą i stworzy lepsze warunki kiełkującym roślinom. Po podsiewie użytek musimy koniecznie zwałować.

ZOBACZ FILM!Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)