StoryEditor

Kiedy najlepiej podsiewać łąki i pastwiska?

Jaki termin podsiewu łąk i pastwisk jest najbardziej efektywny – wczesna wiosna czy może późne lato?
17.04.2019., 13:04h
Podsiew to jeden z najtańszych sposobów na renowację łąki czy pastwiska. Jednak wiele osób zapomina, że aby przyniósł oczekiwany efekt, wcale nie jest potrzebny superspecjalistyczny sprzęt, lecz... woda. Jeśli po zimie jest jej dużo, to wówczas jak najbardziej można wykonać podsiew.

Jakie trawy stosować do podsiewu?

Z reguły do podsiewu stosuje się mieszanki wielogatunkowe traw (4–5 gatunków), lecz można także zastosować mieszankę składającą się z jednej trawy i jednej rośliny motylkowatej, np. kostrzewa łąkowa + koniczyna czerwona (użytki kośne) czy życica trwała + koniczyna biała (pastwiska). Warto pamiętać o wymaganiach wodnych poszczególnych gatunków. Na bardziej suchych stanowiskach dobrze poradzą sobie takie trawy, jak:
  • kupkówka,
  • stokłosa bezostna,
  • rajgras wyniosły
  • kostrzewa czerwona.
Natomiast dość dobrze uwilgotnione stanowiska preferowane są przez kostrzewę łąkową, tymotkę, życicę trwałą i wyczyńca łąkowego.

CZYTAJ TAKŻE: Test brony chwastownika Mandam MBF


Jak wykonać podsiew traw?


Przed zabiegiem należy osłabić starą darń. Najlepsze efekty daje wykorzystanie do tego brony zębatej lub talerzowej na około 7–8 dni przed podsiewem. W ten sposób gleba zostanie także częściowo odkryta, co zwiększy prawdopodobieństwo zetknięcia nasion z glebą i stworzy lepsze warunki kiełkującym roślinom. Po podsiewie użytek musimy koniecznie zwałować.

ZOBACZ FILM!

Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 12:04