Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj

Jak powstają nowe odmiany?

Zmieniający się klimat i coraz większa presja chorób stawiają bardzo wysokie wymagania hodowcom i doświadczalnikom. O kulisach wprowadzania nowych odmian na rynek rozmawiamy z Mariuszem Ratajczakiem – kierownikiem Stacji Doświadczalno-Hodowlanej Saaten Union w Spytkówkach k. Kościana (Wielkopolska).

dr Maria Walerowska12 czerwca 2020, 12:27
– Podczas naszego wywiadu znajdujemy się na jednym z pól doświadczalnych rzepaku o powierzchni 8 ha zasianych jest 3,5 tys. poletek doświadczalnych, na których oceniamy kandydatów na nowe odmiany pod względem przydatności do polskich warunków agrotechnicznych. Cała stacja zajmuje powierzchnię ok. 25 ha. W sumie poletek doświadczalnych, na których badamy plon mamy ok. 13 tys. Prowadzimy doświadczenia ścisłe dla wszystkich gatunków zbóż ozimych i jarych. Są to materiały Saaten Union Polska oraz Rapool Polska oraz DSV – mówi Mariusz Ratajczak Kierownik Stacji Doświadczalno-Hodowlanej Saaten Union w Spytkówkach k. Kościana (Wielkopolska).


Prowadzimy także działalność hodowlaną i selekcjonujemy wczesne materiały hodowlane pod względem przydatności do warunków polskich – to ok. 15 tys. małych poletek o powierzchni 1 m 2, które selekcjonujemy pod względem przydatności do dalszej hodowli. Siłą Saaten Union jest to, że te same materiały hodowlane są badane w całej Europie. Moja stacja jest 88 punktem doświadczalnym w Europie – podkreśla Mariusz Ratajczak.

Obejrzyjcie koniecznie cały wywiad z Mariuszem Ratajczakiem!

Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy