StoryEditor

GUS: Tegoroczne zbiory zbóż będą o 14% niższe

Zbiory zbóż podstawowych z mieszankami zbożowymi mają w tym roku wynieść 24 mln. ton, czyli około 14% mniej w porównaniu do zbiorów ubiegłorocznych – wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego.
01.08.2018., 14:08h
Według GUS, zbiory rzepaku oraz rzepiku ocenia się wstępnie na ponad 2,2 mln ton. Jeśli chodzi o produkcję warzyw gruntowych, to ma ona wynieść ponad 4,2 mln ton, tj. o blisko 8% mniej od roku poprzedniego.

Przewiduje się, że zbiory owoców z drzew będą rekordowe i wyniosą ponad 4,2 mln ton, czyli ponad o połowę więcej od bardzo niskich zbiorów ubiegłorocznych. Z kolei zbiory owoców z krzewów owocowych i plantacji jagodowych szacuje się na ponad 0,6 mln ton, tj. o ponad 25% więcej od zbiorów w 2017 roku – podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS twierdzi, że niekorzystny wpływ na kształtowanie się produkcji roślinnej w bieżącym roku miały przede wszystkim bardzo wysokie temperatury powietrza w maju i czerwcu, które przy niewielkich opadach deszczu doprowadziły do nadmiernego przesuszenia wierzchniej warstwy gruntu i szybkiego dojrzewania zbóż oraz rzepaku i rzepiku co jednocześnie ograniczyło ich potencjał produkcyjny. Negatywny wpływ miały także lokalnie występujące w lipcu ekstremalne zjawiska klimatyczne takie jak burze z nawałnicami i silnym wiatrem. Jedną z przyczyn było też małe wykorzystanie kwalifikowanego materiału siewnego i sadzeniakowego – podał GUS.

Według GUS, korzystny wpływ na produkcję miały niewielkie straty zimowe zbóż ozimych (zaorano jedynie 0,7% zasianej powierzchni zbóż ozimych), do tego lepszy od ubiegłorocznego stan zasiewów zbóż ozimych wiosną 2017 roku oraz poprawa stanu uwilgotnienia gleby w końcu czerwca i w lipcu.

oprac. mm
źródło: GUS
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 20:34