Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Azot można wysiewać już w lutym, ale… szczegółowo wyjaśniamy! Pogotowie Polowe TAP

Czekaliśmy, czekaliśmy i w końcu się doczekaliśmy. W końcu w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie, które umożliwia wcześniejsze zastosowanie nawozów azotowych, tzn. już w lutym i nie musimy czekać do 1. marca, ale…

dr Maria Walerowska10 lutego 2023, 18:40

No właśnie, jest ale… Jak zwykle są pewne obwarowania, tym razem temperaturowe. Obowiązują 2 progi temperaturowe, tzn. 3°C i 5°C.

  • Pierwszy z nich, tzn. 3°C, dotyczy roślin zasianych jesienią, upraw trwałych, upraw wieloletnich i trwałych użytków zielonych,
  • a drugi, czyli 5°C dotyczy pozostałych upraw.

Jak są ustalane te progi?

Przejściem przez próg danej temperatury jest termin, w którym każdego dnia, przez 5 następujących po sobie dni, średnia dobowa temperatura przekroczyła odpowiednio 3°C lub 5°C na powierzchni 95% danego powiatu. Mapy wraz z wykazami powiatów, w których nastąpiło przejście średniej dobowej temperatury powietrza przez próg 3°C i 5°C, są publikowane codziennie, w okresie od 1 do ostatniego dnia lutego, na stronie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (www.agrometeo.imgw.pl) w zakładce: Kryterium wcześniejszego terminu nawożenia.

Trzeba odnaleźć swój powiat i sprawdzić, czy przekroczony został ten próg. Jednak to nie wszystko.

Na co trzeba jeszcze zwrócić uwagę oraz jak ustalić wysokość dawki startowej azotu w tym roku usłyszycie w tym odcinku Pogotowia polowego. Zapraszamy do oglądania!


CZYTAJ TAKŻE:

Ile azotu na pszenicę trzeba wysiać w pierwszej dawce wiosną?

Ile azotu trzeba wysiać na rzepak w pierwszej dawce wiosną?


Zapraszamy również na nasze dwa tematyczne spotkania:Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)