Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Zboża>

Ile azotu na pszenicę trzeba wysiać w pierwszej dawce wiosną?

Obrazek

Analizując stan plantacji ozimej, która została wysiana w optymalnym terminie, możemy zauważyć na polu, że rośliny wytworzyły średnio 3 silne pędy i dwa nieco słabsze rozkrzewienia. Dodatkowo bardzo dobrze rozwinięty system korzeniowy. Ile azotu na pszenicę trzeba wysiać w pierwszej dawce wiosną?

dr Maria Walerowska7 lutego 2023, 15:00

Ile azotu pod pszenicę zaleca zastosować prof. Schönberger?

Zakładając, że średnio przed zimą pszenice pobierały około 15 kilogramów azotu:

– W przypadku pszenicy wysianej w optymalnym terminie po rzepaku (22.09) na piasku gliniastym, gdzie rośliny wykształciły 3 + 2 pędy przed zimą, zakładając zawartość Nmin na poziomie 30 kg/ha (Nmob ok. 60 kg/ ha), zastosowałbym 50–60 kg/ha N w pierwszej dawce (jeśli przepisy to umożliwią, to już w lutym) w formie szybko działającego nawozu azotowego, pamiętając także o uzupełnieniu siarki – mówił w czasie wykładu prof. Schönberger.

W przypadku pszenic, które zostały wysiane późno, to znaczy po kukurydzy ziarnowej, pierwszą dawkę azotu w nawozie szybko działającym i uzupełnionym o siarkę, należy zwiększyć do poziomu około 70 do 80 kg/ha azotu.

Całość artykułu pod linkiem:
Rozkład zabiegów w oziminach. Kiedy nawozić i kiedy wykonać pierwsze zabiegi insektycydowe oraz fungicydowe?

na podst. art. top agrar Polska 2/2023
fot: envato.elements


Picture of the author
Autor Artykułu:dr Maria Walerowska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)