StoryEditor

Jak najlepiej zasiać owies? Terminy, warunki glebowe, liczba kg na 1 ha

Do uprawy owsa przeznaczone są gleby słabsze, na których nie uda nam się uprawa roślin bardziej wymagających. Na co zwrócić uwagę przy wyborze stanowiska. Jaki jest najlepszy termin na sianie owsa?

Do uprawy owsa przeznacza są najczęściej stanowiska, na których nie udaje się uprawa bardziej wymagających gatunków zbóż. Pomimo podwyższonej tolerancji do słabszych stanowisk, warto zwrócić uwagę na kulturę gleby. Wybierając lżejsze gleby należy także uwzględnić wysokie wymagania wodne owsa i ograniczyć ilość uprawek przesuszających glebę.

Przy wysiewie na glebach lekkich należy kontrolować ich odczyn. Pomimo wyższej tolerancji na kwaśne pH, kluczowa jest wówczas mobilność oraz dostępność składników pokarmowych. Owies toleruje również wiosenne przymrozki, dlatego możliwy jest jego wczesny siew w mniej ogrzaną glebę. Należy jednak uwzględnić obniżoną dostępność i pobranie pierwiastków w niskich temperaturach.

Ile siejemy owsa na hektar?

Jednym z ważniejszych parametrów jest gęstość zasiewów. Pamiętajmy, że zbyt duża może doprowadzić do pojawienia się chorób grzybowych, słabszego wzrostu korzeni lub wylegania roślin. Wszystko to w rezultacie doprowadzi do zmniejszenia plonu.

MTZ owsa wynosi około 35 do 40 gram. oraz uwarunkowana jest odmianą. Im wyższa, tym lepsze i szybsze kiełkowanie. Na tej podstawie wyznaczamy ilość owsa na hektar. Jeżeli mieścimy się w optymalnych warunkach i terminach, zalecane jest wysianie około 170 - 190 kg na hektar.

Kiedy siejemy owies?

Owies jest rośliną, która wymaga bardzo wczesnego siewu, tak aby móc wykorzystać w pełni zmagazynowaną wilgoć. W przypadku owsa niskie temperatury pozytywnie wpływają na ukorzenianie się rośliny, co spowodowane jest bardzo niską temperaturą kiełkowania, która wynosi około 2°C.

Termin siewu przypada na okres od 15 marca do 10 kwietnia. Należy się w jego przypadku kierować zasadą, że siejemy wcześniej niż pozostałe zboża jare.

Całość artykułu przeczytasz tutaj: Owies w badaniach porejestrowych – PDOJanusz Biernacki, Bernat Patrycja
na podst. arch.top.agrar/dlaroślin
fot: Envato.Elements

Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernacki
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
21. czerwiec 2024 22:34