StoryEditor

Żniwa 2019: Południowa Polska kończy prace polowe. Plony poniżej oczekiwań

Lipiec jeszcze się nie skończył, a wiele gospodarstw na północy Opolszczyzny już skończyła żniwa. Pomimo niższych niż zwykle plonów, ceny są niskie. Jakość ziarna jest słaba. W pasie przygranicznym natomiast deszcze przerwały zbiory. 
31.07.2019., 08:07h
– Żniwa 2019 roku są zakończone. Po raz pierwszy chyba w historii mojego życia żniwa są zakończone, a to jeszcze jest lipiec. Plon jest gorszy. Nie wiem, o ile procent, bo bardzo się staraliśmy i prowadziliśmy intensywną produkcję pszenicy i rzepaku, a plon wyszedł gorszy niż zwykle. Trudno ocenić jeszcze te plony, bo nie mamy wszystkiego policzone, ale jest jakieś 30, 40% gorzej. I z jakością też jest nie za bardzo. Jeśli chodzi o rzepak, to jego zaolejenie jest niskie i ciężar właściwy pszenicy też jest słaby, tak, że ona się nadaje praktycznie na paszę – relacjonuje Wiesław Kowalczyk, rolnik z Bukowia.

– Wczoraj udało nam się skończyć, ale uczucia mieszane. Na przestrzeni tych żniw, to zbiory były różne. Jeżeli chodzi o jęczmień zimowy, to OK. Jeżeli chodzi o rzepak, to totalna klapa. Jeżeli chodzi o pszenicę, to liczyliśmy na więcej. Generalnie zboża jare, to też nie za ciekawie to wyglądało – dodaje Dariusz Klusko, rolnik z Pągowa.
 
– Ceny zbóż są niższe niż zazwyczaj. To nie jest adekwatne do spadku plonu, bo wiadomo, że cena musi być trochę niższa, jak jest jakość gorsza. Powiedziałbym, że ceny są gorsze nawet niż ...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
02. grudzień 2023 05:52