StoryEditor

Żniwa 2019: Kombajny ruszyły w pole, ceny zbóż niskie

Na Opolszczyźnie zaczęły się duże żniwa. Zbiory nawarstwiły się: mimo tego, że wielu rolników jeszcze zbiera rzepak, inni już koszą wczesne odmiany pszenicy.
17.07.2019., 12:07h
Na wielu polach pszenica wciąż jeszcze nie jest dojrzała do zbioru, ale rolnicy z okolic Korfantowa postanowili kombajnem wyjechać w pole.

– Żniwa przebiegają dobrze. Pogoda była dobra. Przydałby się teraz deszcz – ja bym wolał, żeby teraz tydzień popadało, żeby kukurydza odżyła i pszenica lepiej puszczała, bo ona jest tak zeschnięta, ziarenko jest wbite w plewkę, że nie puszcza. Końcówki kłosa nie są wymłócane. – mówi Piotr Kaplyta, rolnik z Rzymkowic.

– Nawet sucha jest ta pszenica, ale widać zasuszone kłosy, po prostu w tych miejscach nie puszczają plewy. Jest drobna, pościskana, ziarno jest zaschnięte – dodaje Rafael Kaplyta, rolnik z Rzymkowic:

– To jest pierwsze pole po rzepaku. Ziemia jest trochę słabsza, tu jest czwórka, piątka. Nie ma rewelacji, jest źle. Ja tak szacuję, że będzie tutaj gdzieś 50, 55 kwintali – kontynuuje Piotr Kaplyta. A Rafael Kaplyta dodaje: – Orientacyjnie może być tu około sześciu ton. Tutaj jest słaba ziemia, to też swoje zrobiło.

Rolnicy magazynują zbiory, bo aktualne ceny skupu są – delikatnie mówiąc – niezadowalające.

– Wszystko idzie na magazyn, bo to, co się robi w skupach...
Pozostało 40% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. luty 2024 07:47