Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Zdrowie świń>

Świadectwa zdrowia na koszt budżetu?

Obrazek

Organizacje rolnicze krytykują pomysł wprowadzenia podwyżek za badanie zwierząt i wydanie świadectw zdrowia oraz proponują, aby ich koszt ponosił… budżet państwa.

20 grudnia 2016, 10:56

Rolnicy twierdzą, że przez podwyżki z kieszeni hodowców trzody chlewnej wyparuje nawet 30 mln zł.

Skierowany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie wysokości opłat za czynności wykonywane przez lekarzy weterynarii przewiduje podwyższenie o 100% opłaty za badanie i wystawienie świadectwa zdrowia do 10 sztuk świń, owiec, kóz, cieląt oraz źrebiąt z 10 zł do 20 zł. W przypadku większej ilości zwierząt stawki wzrosną o 50%. Kontrole wykonywane między godz. 18.00 do 6.00 będą droższe o 15%, a w dni wolne od pracy i soboty o 20%.

Zdaniem samorządu rolniczego takie podwyżki nie znajdują uzasadnienia w wysokości poziomu inflacji. "Nie znajdują również zrozumienia u rolników, którzy będą musieli te opłaty uiszczać. […]Tak więc obciążanie hodowców dodatkowy kosztami, naszym zdaniem jest nieuzasadnione, tym bardziej, że wiele tych wymogów zostało wprowadzone w kontekście walki z ASF, choroby zwalczanej z urzędu ” – napisał w oświadczeniu prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz.
Dlatego Izby Rolnicze postulują, aby koszty badania klinicznego oraz wystawiania świadectw zdrowia ponosił budżet państwa.

Celowość podwyżek zakwestionował również Krajowy Związek Pracodawców-Producentów Trzody Chlewnej. „Nie rozumiemy na jakiej podstawie uważa się, że lekarzom weterynarii należą się podwyżki za badanie zwierząt i wystawianie świadectw zdrowia w zaproponowanej wysokości, które mają być w całości pokryte przez producentów żywca. Przecież od 2013 roku nie nastąpił dwukrotny wzrost cen paliwa, czy uposażeń pozostałych grup pracowniczych. Cena żywca wieprzowego podawanego przez GUS w lutym 2013 roku wyniosła 5,18 zł/kg, w lutym 2016 wyniosła 4,10 zł/kg, a obecnie wróciła do ceny 5,18 zł/kg” – napisał w opinii na temat projektu rozporządzenia Aleksander Dargiewicz.  

KZP-PTCh wystąpił również do ministerstwa rolnictwa z wnioskiem o ustalenie jednej stawki dla wszystkich świń w ilości powyżej 50 sztuk na poziomie 50 groszy za sztukę.Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)