Zarejestruj się i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
KRWOTOCZNE I MARTWICZE ZAPALENIE JELIT U PROSIĄT OSESKÓW
Zwalczanie choroby, wywołanej przez Clostridium perfringens typu C u noworodków polega na uodpornieniu prośnych pierwiastek i loch szczepionką, będącą anatoksyną, która zawiera inaktywowane formaliną toksyny beta i alfa.
W Polsce najczęściej stosowaną szczepionką w zwalczaniu krwotocznego i martwicowego zapalenia jelit u prosiąt osesków jest Gletvax. Ponadto dostępne są w kraju takie szczepionki, jak Porcilis ColiClos, Entericolix, Colisuin C, Clostriporc Coli, Suiseng.
Biopreparaty te należy podawać lochom prośnym zazwyczaj w pierwszym cyklu – dwukrotnie w 7. i 3. tygodniu przed porodem. Wyzwala to pojawienie się w siarze swoistych antytoksyn, neutralizujących u prosiąt osesków działanie toksyn, wytwarzanych przez C. perfringens typu C.
Warunkiem sukcesu jest pobranie przez oseski możliwie dużej ilości siary. Przed kolejnymi oprosieniami zalecane jest doszczepianie loch około 3 tygodni przed porodem.
r e k l a m a
Dominującym objawem jest biegunka prosiąt ssących, rzadko też prosiąt odsadzonych. W zwalczaniu znajduje zastosowanie szczepienie prośnych pierwiastek i loch przed porodem dwukrotnie, w odstępie 3 tygodni. Szczepionka zawiera anatoksyny C. perfringens typu A.
W Europie zarejestrowane są szczepionki Miloxan i Coglamune. Dostępny jest też w Polsce Clostriporc A, zawierający toksoidy alfa oraz beta-2. Pierwsze dwie szczepionki w razie potrzeby można zakupić w ramach tzw. importu docelowego. Ochronę prosiąt przed wystąpieniem biegunki stanowią swoiste, antytoksyczne przeciwciała zawarte w siarze.
NAGŁA ŚMIERĆ TUCZNIKÓW I LOCH WYWOŁANA PRZEZ CLOSTRIDIUM NOVYI
W Polsce zarejestrowana jest jedna szczepionka Suiseng (Hipra), zawierająca toksoid (anatoksynę) C. novyi. Lochy ciężarne szczepi się dwukrotnie w odstępie 4 tygodni, tak by drugie szczepienie miało miejsce około 3 tygodni przed porodem. Tuczniki są immunizowane w przypadku zagrożenia chorobą, najlepiej wkrótce po wprowadzeniu do tuczarni.
Przy wyborze szczepionki przeciwko beztlenowcom konieczne jest zwrócenie uwagi na zestaw anatoksyn zawartych w szczepionce. Dla przykładu toksyny C. novyi zawarte są wyłącznie w biopreparacie Suiseng.
Więcej o szczepieniach przeciwko chorobom bakteryjnym świń piszemy w styczniowym wydaniu "top świnie".
Widziałeś już nasze video "Prof. Daniel Korniewicz (LNB): Podrożeją premiksy farmerskie"?
r e k l a m a
r e k l a m a