StoryEditor

Szczepienia przeciw Clostridium

Profilaktyka przeciwko chorobom wywołanym przez bakterie Clostridium perfringens i C. novyi jest stosunkowo powszechna w krajowych chlewniach. Jak się obronić przed tymi patogenami podpowiada nasz ekspert – prof. Zygmunt Pejsak. 
18.12.2020., 10:12h
Warunkiem sukcesu w profilaktyce jest prawidłowo podana szczepionka. Kiedy oraz jakiego preparatu należy użyć, aby ochronić stado przed zakażeniem Clostridiami?

KRWOTOCZNE I MARTWICZE ZAPALENIE JELIT U PROSIĄT OSESKÓW

Zwalczanie choroby, wywołanej przez Clostridium perfringens typu C u noworodków polega na uodpornieniu prośnych pierwiastek i loch szczepionką, będącą anatoksyną, która zawiera inaktywowane formaliną toksyny beta i alfa.
W Polsce najczęściej stosowaną szczepionką w zwalczaniu krwotocznego i martwicowego zapalenia jelit u prosiąt osesków jest Gletvax. Ponadto dostępne są w kraju takie szczepionki, jak Porcilis ColiClos, Entericolix, Colisuin C, Clostriporc Coli, Suiseng.
Biopreparaty te należy podawać lochom prośnym zazwyczaj w pierwszym cyklu – dwukrotnie w 7. i 3. tygodniu przed porodem. Wyzwala to pojawienie się w siarze swoistych antytoksyn, neutralizujących u prosiąt osesków działanie toksyn, wytwarzanych przez C. perfringens typu C.
Warunkiem sukcesu jest pobranie przez oseski możliwie dużej ilości siary. Przed kolejnymi oprosieniami zalecane jest doszczepianie loch około 3 tygodni przed porodem.

ZAPALENIE JELIT PROSIĄT S...
Pozostało 58% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 22:20