StoryEditor

Polski ziemniak – nadzieja czy niespełnione plany

Opłacalność krajowej uprawy ziemniaka zależy m.in. od sytuacji na krajowym rynku, w tym przepisów fitosanitarnych i możliwości eksportowych. Reformę tej produkcji zapowiadała rządowa inicjatywa „Program dla polskiego ziemniaka”. Warto więc sprawdzić, co dzieje się z tym ambitnym projektem.
23.07.2021., 14:07h
Program dla polskiego ziemniaka” powstał w 2018 r. w MRiRW w porozumieniu z krajowymi przedstawicielami tej branży. Postępująca profesjonalizacja tej uprawy powoduje, że pomimo drastycznie zmniejszonego areału, obecnie do ok. 230 tys. ha, coroczne zbiory bulw wynoszą 8–9 mln t, z wyjątkiem lat o dużym deficycie opadów. Są one wyższe od krajowego popytu, szacowanego na ok. 6 mln t. Krajowy potencjał produkcyjny nie jest więc w pełni wykorzystywany. Potrzebny jest zwłaszcza wzrost eksportu ziemniaka na rynki UE oraz do innych krajów. Tak się jednak nie dzieje...
Ograniczenia eksportowe
Jedną z głównych przyczyn takiego stanu są ograniczenia eksportowe, wynikające z dość powszechnie występującej u nas kwarantannowej bakterii Clavibacter sepedonicus (Cs), sprawcy bakteriozy pierścieniowej ziemniaka. W związku z tym w ostatnich latach służby fitosanitarne wprowadziły ograniczenia w dostępie polskich ziemniaków na rynki zagraniczne. Sytuację tę ma zmienić przyjęty program, którego głównym celem jest wyeliminowanie patogenu z profesjonalnej produkcji ziemniaka, co zapewni swobodny dostęp polskiego surowca na rynki unijne oraz krajów trzecich, a w konsekwencji poprawi opłacalność tej uprawy.
Bilans dokonań
Przewidywano, że program będzie realizowany przez 4 lata i pozwoli osiągnąć poprawę zdrowotności upraw ziemniaka w stopniu umożliwiającym zniesienie dodatkowych wymagań, związanych z ich eksportem. Stan jego realizacji nie jest jednak zbyt optymistyczny, chociaż opracowano nowelizację kilku rozporządzeń MRiRW, regulujących zasady produkcji ziemniaka, pozwalających wdrożyć do praktyki ustanowiony program. Bardzo ważnym elementem jest też wprowadzenie rejestru profesjonalnej produkcji i obrotu ziemniakami. Prowadzi się ponadto szkolenia służb doradczych i rolników na temat bioasekuracji, w tym przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się Cs w całym procesie produkcji i obrotu ziemniakami...
Pełny tekst o zaawansowaniu prac nad programem "Polski ziemniak" znajdziesz w nowym wydaniu kwartalnika "Ziemniaki" 3/2021. Dodatek można zakupić tylko z prenumeratą miesięcznika "top agrar Polska".
[bie]
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. kwiecień 2024 16:10