StoryEditor

Technologie pozwolą zaoszczędzić na ochronie roślin

Rozwój telekomunikacji i systemów informatycznych oraz powszechna dostępność Internetu, a przede wszystkim spadek cen za te usługi spowodowały, że rolnictwo przoduje wśród gałęzi gospodarki w wykorzystaniu systemów wspomagania decyzji. Są to systemy działające w dziedzinie nawożenia, przechowalnictwa, zarządzania uprawą oraz w ochronie roślin.
21.11.2016., 11:11h

- Jednym z zadań systemów wspomagania decyzji w rolnictwie jest ograniczenie stosowania chemicznych środków ochrony roślin do niezbędnego minimum powiedział Dariusz Szymański z firmy Bayer 22 listopada 2016 r. podczas Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu.

Za pomocą naukowych modeli rozwoju szkodników i chorób oraz poprzez wykorzystanie nowoczesnych narzędzi pomiarowych, a także na podstawie informacji o uprawie, jej nawożeniu, gęstości itp. można z bardzo wysokim prawdopodobieństwem przewidzieć termin ich pojawienia się na polu czy infekcji chorobotwórczej. Prognoza taka pozwala na zastosowanie środków ochrony w punkcie największej wrażliwości agrofagów, przed ich epidemicznym rozmnożeniem. Oprócz działania dla ochrony środowiska, systemy wspomagania decyzji tworzą wymierne korzyści ekonomiczne dla rolnika.

Firma Bayer oferuje rolnikom system doradczy ekspert. Używany jest on przez rolników w 17 krajach Europy, w tym w Polsce. W ubiegłym roku system zanotował niespełna pół miliona wyświetleń stron. Dzięki systemowi wspomagania decyzji ekspert możliwe jest ustalenie bardzo ważnego w ochronie roślin terminu zabiegu.

Choroby rozwijają się początkowo w sposób utajony. Zanim wystąpią pierwsze objawy, mija nawet kilkadziesiąt dni od infekcji. W tym czasie, jeśli wiemy o infekcji, można zastosować środki o działaniu interwencyjnym, zanim patogen nasili rozwój i dojdzie do wtórnych infekcji. W Polsce działa system wspomagania decyzji ekspert, który umożliwia prognozowanie ryzyka wystąpienia chorób zbóż, szkodników oraz suchej zgnilizny kapustnych w rzepaku, zarazy ziemniaka i omacnicy prosowianki na kukurydzy.

Na stronie www.agro.bayer.com.pl na mapce expert.map zamieszczane są informacje o ryzykach wystąpienia patogenów. Informacje aktualizowane są codziennie, umożliwiając rolnikom zaplanowanie optymalnego terminu zabiegu. Wysyłane są również bezpośrednie powiadomienia e-mail o aktualnych zagrożeniach do rolników, którzy zapisali się do serwisu Inova Alert.
tcz

Tomasz Czubiński
Autor Artykułu:Tomasz Czubiński

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ochrony, uprawy i nawożenia roślin

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. luty 2024 08:50