StoryEditor

Animex – coraz więcej kontrowersji wokół nowej ubojni

Mająca powstać w podwągrowieckim Łęgowie (Wielkopolska) ubojnia budzi coraz więcej kontrowersji. Narasta sprzeciw społeczny. Mało tego, coraz większe jest również zamieszanie informacyjne wokół inwestycji. 
10.04.2017., 10:04h

Jak już informowaliśmy Animex planuje wybudować największą w Polsce ubojnię trzody chlewnej. Inwestycja ma powstać pod Wągrowcem w woj. wielkopolskim. Z tym, że okoliczni mieszkańcy stanowczo protestują. Zbierają podpisy pod petycją o odstąpienie od budowy. Protestujący dążąc do spotkania z przedstawicielami inwestora do rozmów zaprosili burmistrza Wągrowca – Krzysztofa Poszwę. Miał on doprowadzić do spotkania inwestorów z mieszkańcami Wągrowca.  Urząd Miasta ustalił termin spotkania na 6 kwietnia br. Do spotkania jednak nie doszło. 

Jak czytamy na jednym z lokalnych portali "31 marca w Urzędzie Miejskim w Wągrowcu pojawił się przedstawiciel Animex‘u i  odwołał zaplanowane spotkanie".

Informację o tym 4 kwietnia przekazał burmistrz Wągrowca:

"Burmistrz Miasta Wągrowca informuje, że zaplanowane na 6 kwietnia o godzinie 11:00 w Urzędzie Miejskim spotkanie przedstawicieli firmy Animex z władzami miasta oraz reprezentantami środowisk protestujących przeciwko planowanej budowie ubojni w Łęgowie zostało odwołane.

Burmistrz pragnie wyrazić swój żal, że nie odbędzie się spotkanie, w którego organizację, na prośbę grupy protestujących osób, zaangażował się osobiście. Niestety, publikacje medialne, przytaczające wypowiedzi negujące wspólnie wypracowaną strategię kontaktów z inwestorem, spowodowały, że nie jest już możliwe zorganizowanie spotkania we wcześniej uzgodnionej formie.

Równocześnie burmistrz, kierując się głęboką troską o przyszłość miasta, deklaruje, że będzie kontynuował rozmowy z przedstawicielami firmy Animex w celu ochrony żywotnych interesów Wągrowca i jego mieszkańców."

Po tej sytuacji zostało również odwołane drugie z zaplanowanych na ten dzień spotkań, które miało się odbyć w sali widowiskowej w Łeknie. Mieli wziąć w nim udział przedstawiciele Animex‘u oraz mieszkańcy gminy wiejskiej, na terenie której miałby powstać nowa rzeźnia. 

Jak wynika z listu wysłanego przez przedstawiciela Animex‘u do wójta gminy Wągrowiec – Przemysława Majchrzaka, powodem jest odwołanie przez burmistrza Wągrowca wcześniejszego spotkania z mieszkańcami Wągrowca. W tym samym liście czytamy również, że inwestor jest otwarty na merytoryczną rozmowę z hodowcami trzody chlewnej i innymi przedstawicielami sektora rolno-spożywczego z całego regionu oraz, że nowy termin spotkań zostanie wkrótce wyznaczony. 

W regionie wrze. Inwestycja z jednej strony może dać wiele miejsc zatrudnienia, z drugiej zaś budzi obawy o lokalny rynek i środowisko. Będziemy informować o dalszym rozwoju tej sprawy.  aku

Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 21:18