StoryEditor

Irlandia: Nie chcemy mięsa z Brazylii!

Irlandzkie Stowarzyszenie Farmerów (IFA) ponownie apeluje w Brukseli o całkowity zakaz importu mięsa z Brazylii, która cały czas odczuwa skutki niedawnego skandalu.
29.03.2017., 10:03h

Po raz kolejny Angus Woods, dyrektor wykonawczy IFA, wnioskował u komisarza Hogana i przedstawicieli COPA o wstrzymanie importu wołowiny i mięsa drobiowego z Brazylii. Woods mówił o tym, ze Unia Europejska musi odpowiedzieć zdecydowanie i zakazać przywozu mięsa poniżej standardów.
 
– Komisarz Andriukaitis w następnym tygodniu leci do Brazylii. Musi wyrazić w najsilniejszych możliwie słowach, ze Europa nie zaakceptuje nie spełniającego standardów unijnych mięsa.

Irlandczycy zdecydowanie przeciw

W Parlamencie Europejskim Woods spotkał się z irlandzkimi deputowanymi, Mairead McGuinness, Sean Kelly i Marian Harkin i deputowanym z Irlandii Północnej, Jimem Nicholsonem.

– Wszyscy członkowie parlamentu są bardzo zdecydowani w swoich poglądach z związku ze skandalem – mówił Woods.

Spotkał się też z przedstawicielami Generalnej Dyrekcji ds. Bezpieczeństwa Żywności (GS Sante) w gabinecie komisarza Hogana.

– Bardzo jasno daliśmy do zrozumienia, że KE systematycznie ponosi porażki kontrolując Brazylię, a UE nie może dłużej uznawać za wiarygodne tamtejsze władze, które oznaczają jako certyfikowane produkty eksportowane do Unii – dodał dyrektor IFA.
 
Woods stwierdził również, ze nie podjęto żadnych działań w związku z aferą.
– To nieprawdopodobne, że Komisja dowiedziała się o skandalu z raportów medialnych. Próby brazylijskich władz, by ograniczyć rozprzestrzenienie się informacji kilkoma wystąpieniami nie były wiarygodne, jeśli doniesienia podkreślają, że inspekcje rządowe i służby kontrolne działały w sposób oszukańczy i brały łapówki od przetwórców, kupujących certyfikaty.

Kontrole unijne zawiodły?

Wood twierdzi, że ostatni skandal i trudności w Brazylii wskazują na systematyczną zapaść standardów i kontroli. IFA już wcześniej zaznaczała w raportach, że Komisja jest całkowicie świadoma niepowodzeń brazylijskich władz w kontroli żywności wysyłanej do Europy. Opierając się na tym wszystkim, Stowarzyszenie apeluje, aby UE zadziałała teraz stanowczo i wprowadziła całkowity zakaz.
 
Nigel Reneghan, dyrektor IFA ds. Drobiu stwierdził, ze Komisja musi wycofać się z rozmów handlowych z Mercosurem na czas, gdy prowadzone jest śledztwo.
– To standardy i kontrole powinny być w centrum wszystkich rozmów handlowych.
Według niego, KE powinna skupić się na tym, co naprawdę dzieje się w Brazylii.

Chiny zaufały

Także komisarz ds. Bezpieczeństwa Zdrowia i Żywności, Vytenis Andriukaitis, otrzymał list od IFA z żądaniem zatrzymania importu, taki jak do tej pory zastosowały Japonia, Kanada, Korea, Hong Kong, Szwajcaria, Meksyk i Chile. Jednak Brazylia odetchnęła – Chiny, kluczowy rynek dla brazylijskiej wołowiny, poza UE, zniosły zakaz.
 
Blairo Maggi, brazylijski minister rolnictwa, mówił, że decyzja chińskiego rządu to pokaz „wzajemnego zaufania między państwami”. Opisał porozumienie jako „zwycięstwo” i wyraził wdzięczność za ten akt wiary.
 
Również egipski minister rolnictwa wydał oficjalne oświadczenie, zaznaczając, ze brazylijskie mięso jest bezpieczne, co potwierdziły trzy rządowe zakłady.
 
Rząd Brazylii od wybuchu skandalu stara się ograniczyć szkody. Specjaliści przygotowują raport o stanie całego brazylijskiego przemysłu mięsnego, który ma pojawić się w ciągu dwóch tygodni.   al
 
Źródło: The Cattle site, Global Meat News

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. czerwiec 2024 21:00