StoryEditor

Żywienie prosiąt na mokro

Wprowadzenie w odchowie prosiąt ssących preparatu mlekozastępczego umożliwia odsadzenie od lochy większej liczby, cięższych prosiąt. To cel każdego efektywnego gospodarstwa.
07.04.2017., 14:04h

Szacuje się, że w Unii Europejskiej utrzymuje się ponad 2 mln wysoko produkcyjnych loch, które odchowują od 23 do ponad 30 prosiąt w roku. W Danii i Holandii istnieje możlwość odsadzania nawet 40 prosiąt – mówiła Weronika Człapa z LNB podczas Forum organizowanego przez UP Poznań „Innowacyjne technologie stosowane w produkcji zwierzęcej”.
Lochy o wysokim potencjale rozrodczym nie są jednak w stanie wyprodukować więcej niż 360 l mleka, co starcza na wykarmienie miotu liczącego 12 prosiąt. Zatem konieczne jest intensywne dokarmianie prosiąt, albo wręcz zastąpienie pokarmu matki preparatami mlekozastęczpymi.

Dokarmianie sztucznym mlekiem

Na rynku wiele jest preparatów spełniających wysokie wymagania pokarmowe prosiąt. Podawane są zazwyczaj w dokarmiaczach, lecz metoda ta nastręcza wiele niedogodności organizacyjnych. Sztuczne mleko powinno być bowiem zawsze podawane ciepłe i nie może pozostawać w miseczkach, gdyż pójło dla najmłodszych świń musi spełniać najwyższe standardy higieniczne. By je spełnić można zainstalować całą linię żywieniową dla osesków złożoną z mieszalnika, przewodów transportujących preparat mlekozastępczy oraz miseczek, z których będzie on pobierany przez prosięta.

Możliwości techniczne

Istnieją trzy podstawowe warianty montażu linii do karmienia osesków na mokro:

  • w inkubatorze – przystosowane na 12 prosiąt, wyposażone w dwie miseczki na preparat mlekozastępczy oraz paszę stałą podawaną od 7 dnia życia. Do inkubatora trafiają prosięta w wieku 4–5 dni i pozostają w nim do odsadzenia. Inkubatory montuje się w porodówkach nad lochami lub w osobnym pomieszczeniu. Każdy inkubator zastępuje naturalną mamkę wyznaczoną ze stada.
  • w baby room (w żłobku) – w którym buduje się mikro kojce przystosowane do takiej liczby prosiąt, jak założy producent. Są one wyposażone tak, jak inkubatory, trafiają tam oseski 4–5 dniowe. Jak wynika z doświadczeń terenowych, prosięta w baby room pobierają przez 14 dni 3 kg s.m./12 prosiąt.
  • w kojcach porodowych – jako forma dokarmiania, a nie podstawowe żywienie. W tym wypadku miseczkę umieszcza się w pobliżu gniazda dla prosiąt i poidełka. Z obserwacji wynika, że oseski zawsze wybierają w pierwszej kolejności mleko matki, a dopiero później preparat mlekozastęczpy, pomimo jego dużej smakowitości.

Zastosowanie żywienia osesków na mokro ma umożliwić wykarmienie większej liczby prosiąt niż umożliwia to naturalny potencjał loch. Jak podkreślała Człopa, We wspólnocie już 350 tys. macior wspomaganych jest przez system płynnego żywienia miotów, dzięki czemu ich prosięta w momencie odsadzenia ważą o 0,5 kg więcej niż świnie w stadach, w których nie stosowane jest dokarmianie.
pj-t, fot. pj-t

Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 13:08