StoryEditor

Niemcy walczą z grypą ptaków – ryzyko w Polsce rośnie

  W Niemczech 17 października wyznaczono duże ognisko grypy ptaków. Niemcy mają znacznie większy problem z rozprzestrzenianiem choroby niż polscy drobiarze. 
19.10.2022., 11:10h

W powiecie Gütersloh w Niemczech poddano ubojowi ponad 8 tys. kur, kaczej i gęsi. Ognisko wykryto w miejscowości Rietberg-Varensell, a wyniki potwierdził Instytut Friedricah-Löfflera ( FLI ). W miniony weekend wirusa H5N1 wykryto także na niewielkiej fermie w Münster-Albachten (90 szt. drobiu różnego gatunku).

Według informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii w Niemczech do 19.10.2022 wyznaczono 59 ognisk grypy ptaków (w Polsce 35). Co ciekawe w Niemczech systematycznie w każdym miesiącu (poza czerwcem) wyznaczono chociaż jedno ognisko choroby. Wskazuje to na to, że po pierwsze wirus grypy ptaków znajduje się cały czas w środowisku, po drugie zaczyna adaptować się do innych warunków niż chłodne i wilgotne powietrze. Atakuje również latem w upały.

Europejski urząd ds. zdrowia ECDC niedawno wspomniał, że obecna grypa ptaków to najgorsza epidemii choroby w Europie. Po raz pierwszy przez całe lato wybuchały masowo ogniska. Friedrich-Loeffler-Institut (FLI) spodziewa się pogorszenia sytuacji wraz z początkiem migracji ptaków. Im więcej ognisk pojawia się za Odrą, tym większe prawdopodobieństwo, że w Polce niedługo pojawią się kolejne... 

Europa tonie w ogniskach

Według FLI ptasia grypa występowała od października do kwietnia. Tego lata cała koncepcja rozprzestrzeniania choroby się zmieniła. Na początku lata na fermach indyków na północy Włoch zaobserwowano wiele ognisk, podobnie jak we Francji.  

Według ECDC w sezonie grypy 2021/2022 na fermach w Europie zabito 48 milionów zwierząt.

Jak oceniają eksperci wirus znajduje się przez cały rok w największym nasileniu na północy kraju, w regionach nadmorskich, skąd rozprzestrzenia się stale infekując drób w gospodarstwach.

W całej UE w 2022 wyznaczono 1834 ogniska grypy ptaków (najwięcej we Francji 1368, na Węgrzech 191, 69 w Niderlandach) oraz 2677 przypadków grypy wśród ptaków dzikich.

Gdzie wykryto grypę ptaków po raz pierwszy?

Warto dodać, że prekursor wirusa ptasiej grypy, który nadal szerzy się dzisiaj, został po raz pierwszy wykryty w 1996 roku w stadzie gęsi w południowych Chinach. Wirus przetrwał w Azji Południowo-Wschodniej. W 2003 r. doszło do pierwszej poważnej epidemii dzikiego ptactwa w północnych Chinach i Mongolii.

W Niemczech, w lutym 2006 roku, pierwszy przypadek wykryto u łabędzia. W 2014 roku nastąpiła ciężka epidemia na fermach, która rozprzestrzeniła się na zachód przez Rosję do Europy i Afryki oraz po raz pierwszy na wschód przez Cieśninę Beringa do Ameryki Północnej. Ptasia grypa stosunkowo regularnie nawiedza Niemcy od 2016 roku.

Oprac. dkol na podst. topagrar.com

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. wrzesień 2024 00:24