StoryEditor

ASF: liczba przypadków rośnie lawinowo

Ostatni tydzień stycznia 2018 r. przyniósł złe wieści z frontu walki z afrykańskim pomorem świń. Od 22 do 28 stycznia stwierdzono ponad 100 nowych przypadków tej choroby u dzików. 
02.02.2018., 16:02h
Afrykański pomór świń ASF z coraz większą siłą rozprzestrzenia się po terytorium Polski. Tylko w ostatnim tygodniu stycznia służby weterynaryjne potwierdziły 104 nowe przypadki u dzików na terenie kraju. W sumie daje nam to aż 1222 przypadki na przestrzeni 4 lat kiedy choroba zawitała do Polski. 

Najwięcej, bo aż 53 zostały potwierdzona na Lubelszczyźnie. Również na Mazowszu zaraza nie ustępuje, potwierdzono tam w zeszłym tygodniu 35 przypadków. Na Podlasiu było ich jedynie 6. Niepokojące sygnały docierają do nas z Warmii i Mazur, gdzie afrykański pomór świń pojawił się również poza obszarami objętymi ograniczeniami (gmina Lelkowo, pow. braniewski). W sumie w tym województwie odnotowano 9 nowych przypadków przez ostatnie 7 dni. 

Nowe przypadki to w sumie ok. 220 dzików, z czego zdecydowana większość to znalezione martwe zwierzęta. To pokazuje jak ogromne szkody powoduje wirus w populacji, do której dotrze.  Wszystkie dziki zostały unieszkodliwione pod nadzorem właściwych powiatowych lekarzy weterynarii.  aku


Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 19:28