StoryEditor

Kompartmenty szansą dla produkcji świń?

Afrykański pomór świń rozprzestrzenia się w naszym kraju właściwie bez przeszkód. Najwięksi producenci świń w kraju spotkali się dziś w centrum Polski, by wypracować wspólne stanowisko ws. kompartmentów w zakresie afrykańskiego pomoru świń.
01.02.2018., 19:02h
Jak podkreślił Aleksander Dargiewicz, przedstawiciel KZPPTCh, rozwój afrykańskiego pomoru świń na kolejne regiony naszego kraju oznacza nie tylko straty dla producentów świń, ale również dla wszystkich firm związanych z sektorem wieprzowiny, w tym m.in. zakładów mięsnych, producentów pasz, firm genetycznych i wyposażeniowych.
– Niestety nie dajemy sobie rady z walką z afrykańskim pomorem świń u dzików – mówił Dargiewicz.

– Dziś mamy siedem zgrupowań ASF w populacji dzików w Polsce i choroba ma potencjał do dalszego rozprzestrzeniania się  – twierdzi prof. Zygmunt Pejsak.

Jak dowodzą badania, afrykański pomór szerzy się z prędkością 5 km na miesiąc, jeśli jest przenoszony wyłącznie przez dziki. Gdy do rozwleczenia choroby przykładają rękę ludzie, choroba może przenosić się skokowo na bardzo duże odległości.

Stojąc w obliczu sytuacji, w której afrykański pomór świń idzie w głąb kraju, a strefy związane z wirusem nie znikają z mapy Polski, tylko się rozszerzają – rozwiązaniem może być kompartmentalizacja. Oznacza to stworzenie obszarów wolnych od ASF na terenach (w strefach), w których występuje choroba. D...
Pozostało 56% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 14:17