StoryEditor

ASF i Bioasekuracja – pogłowie świń spadnie o 1,5 mln sztuk!

Nawet 15% gospodarstw hodujących trzodę chlewną zrezygnuje z produkcji po wprowadzeniu obowiązkowego programu bioasekuracji szacuje ministerstwo rolnictwa. Oznacza to spadek pogłowia świń o ok. 1,5 mln sztuk świń. Masowe kontrole Inspekcji Weterynaryjne rozpoczną się już w przyszłym miesiącu. Tymczasem program rekompensat dla hodowców nie jest jeszcze gotowy.
01.02.2018., 14:02h
O programie bioasekuracji mówili podczas posiedzenia senackiej komisji rolnictwa przedstawiciele ministerstwa rolnictwa. Tłumaczyli, że bioasekuracja to podwyższone wymagania weterynaryjne w postaci zakazów i nakazów.

Jeżeli, ktoś nie spełni tych zasad będzie musiał poddać świnie ubojowi i zaprzestać produkcji na 2-3 lata – zapowiedziała wiceminister rolnictwa Ewa Lech.

Masowe kontrole

Rozporządzenie w sprawie bioasekuracji zostanie podpisane 5 lutego i wejdzie w życie po 14 dniach. Jeszcze w połowie lutego ma ruszyć kampania informacyjna dla rolników, która będzie tłumaczyć szczegóły nowych obowiązkowych zasad. Od marca rozpoczną się masowe kontrole wszystkich chlewni pod kątem spełniania bioasekuracji. W ich efekcie Inspekcja Weterynaryjna wyda decyzje o usunięciu ewentualnych uchybień, na które rolnik będzie miał maksymalnie 4 miesiące. Ale już na tym etapie może też zapaść decyzja o zamknięciu gospodarstwa jeżeli służby weterynaryjne uznają, że nie ma szans na spełnienie zasad bioasekuracji.

Druga kontrola Inspekcji Weterynaryjnej będzie miała na celu stwierdzenie czy rolnik wywiązał się z wcześniejszych zaleceń. ...
Pozostało 63% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 21:49