Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Świnie>Afrykański pomór świń (ASF)>

Kolejne przypadki ASF w Lubuskiem? Wiele na to wskazuje...

Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, w województwie lubuskim są kolejne przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń u dzików! Pobrane do badania próbki mają pochodzić od padłych dzików znalezionych blisko miejsca, gdzie znajdowało się pierwsze zwierzę, będące nosicielem wirusa ASF.

Bartłomiej Czekała17 listopada 2019, 17:45
Dziś niedziela i nie możemy oficjalnie potwierdzić tej informacji w Państwowej Inspekcji Weterynaryjnej, ale według kilku naszych niezależnych od siebie źródeł wyniki próbek pobranych od zwierząt znalezionych blisko miejsca, gdzie stwierdzono pierwszy przypadek ASF u dzika w woj. lubuskim są pozytywne. Komunikat Głównego Lekarza Weterynarii w tej sprawie najprawdopodobniej pojawi się jutro.

Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej Stanisław Myśliwiec, który poinformował nas o pierwszym przypadku ASF u dzika w woj. lubuskim przyznaje, że znaleziono kolejne martwe dziki w tamtym rejonie, ale ostrożnie wypowiada się na temat pozytywnych wyników badań pobranych od nich próbek. Wszystko oficjalnie wyjaśni się jutro.

Przypomnijmy, że pierwszego potrąconego przez samochód dzika z ASF znaleziono 6 km od Tarnowa Jeziernego (gm. Sława, pow. wschowski). Jeżeli nasza informacja się potwierdzi to oznacza, że najprawdopodobniej tych przypadków wirusa będzie jeszcze więcej. Ryzyko jest spore, ponieważ pierwszy przypadek ASF wykryto u samicy dzika, która zapewne miała potomstwo.

 
Przypomnijmy, że w miniony czwartek wieczorem informowaliśmy na bazie nieoficjalnych informacji o potwierdzeniu przez laboratorium w Puławach o pierwszych przypadku ASF u dzika w Zachodniej Polsce. W piątek tę informację potwierdził oficjalnie Główny Lekarz Weterynarii. Także w piątek w Gorzowie obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem p.o. Wojewody Lubuskiego Wojciecha Perczaka i z udziałem m. In. Wiceministra rolnictwa Szymona Giżyńskiego.

W związku z ustaleniami podjętymi na posiedzeniu Wojciech Perczak wydał dzisiaj rozporządzenie, które wyznaczyło obszar skażony (zapowietrzony) o 5 kilometrowym promieniu (obejmujący częściowo powiat wschowski oraz powiat nowosolski) od miejsca, w którym znaleziono potrąconego przez samochód dzika. Jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie, będzie to I strefa ASF. J

Jak ustalono, w tym rejonie nie ma żadnego gospodarstwa produkującego trzodę chlewną. Ta strefa będzie ogrodzona siatką (jest to teren głównie leśny) i strażacy wraz z myśliwymi będą przeczesywać ten teren w poszukiwaniu i padłych dzików.


II strefa ochronna będzie utworzona w promieniu 10 km od miejsca znalezienia dzika i także zostanie ogrodzona siatką. Natomiast III strefa buforowa będzie ustanowioną w promieniu 36 km w promieniu od miejsca w którym leżał na drodze dzik.

Aktualizacja 17.11.2019 godz. 20:03

Serwis myglogow.pl informuje, że sobotnie przeszukiwanie I strefy (w promieniu 5 km wokół Tarnowa Jeziernego) przeprowadzone przez 150 myśliwych przyniosło efekt w postaci znalezienia 8 padłych dzików. Czy przyczyną ich śmierci był wirus ASF? To potwierdzą wyniki badań w laboratorium w Puławach, na które czekamy.

bcz


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)