StoryEditor

ASF w Lubuskiem: sztab kryzysowy ustalił plan walki z wirusem

W Gorzowie Wielkopolskim od godz. 11:00 obradował Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego zwołany w związku z potwierdzeniem pierwszego przypadku wirusa ASF u dzika potrąconego 4. Listopada br. przez samochód w miejscowości Tarnów Jeziorny w Powiecie Wschowskim. Znamy decyzję, które podjęto na tym spotkaniu.
Posiedzenie sztabu kryzysowego zwołał pełniący obowiązki Wojewody Lubuskiego, Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak zwołał Wojewódzki Zespół Zarządzania Kryzysowego. W spotkaniu udział wzięli Szymon Giżyński Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dr n. wet. Mirosław Welz - zastępca Głównego Lekarza Weterynarii, Władysław Dajczak - Poseł na Sejm, Stanisław Myśliwiec – prezes Lubuskiej Izby Rolniczej oraz pracownicy Lubuskiego Urzędu Wojewódzkiego i przedstawiciele służb mundurowych: Policji, Wojska, Straży Pożarnej, a także myśliwi.

W związku z ustaleniami podjętymi na posiedzeniu Wicewojewoda Lubuski Wojciech Perczak wyda dzisiaj rozporządzenie, które wyznacza obszar skażony (zapowietrzony) o 5 kilometrowym promieniu (obejmujący częściowo pow. wschowski oraz pow. nowosolski) od miejsca, w którym znaleziono potrąconego przez samochód dzika.

Jak ustalono, w tym rejonie nie ma żadnego gospodarstwa produkującego trzodę chlewną. Ta strefa będzie ogrodzona siatką (jest to teren głównie leśny) i strażacy wraz z myśliwymi będą przeczesywać ten teren w poszukiwaniu padłych dzików.

II strefa ochronna będzie utwo...
Pozostało 43% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak
Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 23:14