StoryEditor

ASF w Lubuskiem – jakie należy podjąć działania?

Wczoraj w woj. lubuskim wykryto ASF. Obecnie wiele osób głowi się nad tym, co zrobić, żeby powstrzymać wirusa przed rozprzestrzenieniem na zachodzie Polski. 
15.11.2019., 10:11h
Jak informowaliśmy wczoraj na lubuskiej drodze w powiecie wschowskim potrącono dzika. Po pobraniu prób wyniki badań wskazały na obecność ASF. Na tamtejszych hodowców i przetwórców padł blady strach, to pierwszy przypadek afrykańskiego pomoru świń tak blisko zachodniej granicy. 

Według Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej należy bezzwłocznie podjąć konkretne działania, aby zapobiec rozprzestrzenieniu wirusa na zachodzie kraju. 

Według KZP-PTCh priorytetowym celem działań administracji państwowej powinno być zabezpieczenie terenu przed wchodzeniem osób postronnych, poza służbami weterynaryjnymi, leśnymi oraz innymi uprawnionymi osobami. 

Przedstawiciele Związku twierdzą, że należy przeszukać całą okolicę, aby sprawdzić czy napewno nie ma w tamtym regionie padłych sztuk.

– Teren powinien zostać ogrodzony, a na jego granicach powinny pojawić się tablice ostrzegawcze zabraniające wstępu osobom postronnym. Wokół ogrodzonego terenu należy przeprowadzić intensywny odstrzał dzików. Badania odstrzelonych zwierząt powinny wykluczyć obecność wirusa w tuszach. W przypadku pozytywnego wyniku obszar ogrodzony powinien zostać odpowiednio powiększony.

W wyznaczonej strefie czerwonej i żółtej należy wyeliminować wszystkie świnie utrzymywane bez wprowadzonych zasad bioasekuracji. Rolnicy, którzy zlikwidują produkcję świń w strefach powinni otrzymać odszkodowanie od skarbu państwa – wymienia działania KZP-PTCh. 

Według Związku najważniejszym działaniem jest obecnie ochrona województwa wielkopolskiego przed ASF oraz granicy z Niemcami, gdyż jak twierdzą przedstawiciele KZP-PTCh gdyby wirus pojawił się w Niemczech rynek wieprzowiny załamałby się w całej Unii Europejskiej. 

Od godz. 11:00 w Gorzowie trwa posiedzenie Sztabu Kryzysowego, na którym zostaną podjęte decyzję o dalszych działaniach władz administracyjnych i instytucji państwowych w związku z wykryciem wirusa ASF w województwie lubuskim.

Więcej szczegółów na temat ASF w Lubuskim znajdziesz TUTAJ


oprac. dkol na podst. kzp-ptch.pl
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 16:59