Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Bydło>Aktualności branżowe>

Holenderscy rolnicy nie zgadzają się z nową polityką azotową

Obrazek

Holenderski rząd w odpowiedzi na rosnący problem zanieczyszczenia środowiska nadmiarem azotu przedstawił strategię działania, które doprowadzi do zmian w sposobie gospodarowania i zmniejszeniu hodowli. Rolnicy nie zgadzają się z celami nowej polityki i zapowiadają protesty.

Aneta Lewandowska13 czerwca 2022, 14:58

Zmiany są konieczne, ale nie są mile widziane

Rząd holenderski przedstawił cele i strategie dotyczące zmniejszenia zanieczyszczenia środowiska azotem; na niektórych obszarach ma to być nawet 70% do 2030 r. To najnowsza inicjatywa mająca na celu rozwiązanie problemu, z którym Holendrzy walczą od dekad.

Cele zaprezentowane przez resort środowiska mają odpowiadać na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z 2018 r. i Rady Stanu Holandii z 2019 r., które uznały, że holenderska polityka środowiskowa nie radzi sobie z problemem nadmiaru azotu.

Ale strategia walki z zanieczyszczeniem nie przypadła do gustu holenderskim rolnikom. Organizacje rolnicze oceniły, że rządowe cele nie są realistyczne i rolnicy zapowiedzieli protest w Hadze 22 czerwca.

To się nie uda – skomentował inicjatywę Sjaak van der Tak z organizacji rolniczej LTO.

Trzeba zmienić sposób gospodarowania

Szczegóły dotyczące realizacji celów zostaną opracowane w najbliższych miesiącach wspólnie z władzami regionalnymi, jak poinformowała na konferencji prasowej Christianne van der Wal, minister ds. środowiska i azotu.

– Niektórzy z naszych rolników nie będą w stanie kontynuować swojej działalności w obecnym kształcie – stwierdziła szefowa resortu.

Holandia jest drugim co do wielkości eksporterem produktów rolnych na świecie (po Stanach Zjednoczonych). Stosunkowo duża liczba zwierząt hodowlanych i intensywne stosowanie nawozów, połączone z transportem i budownictwem w tym gęsto zaludnionym kraju doprowadziły do zbyt wysokiego poziomu tlenków azotu w powietrzu i wodzie.

Dlatego rząd szacuje, że aby zmniejszyć zanieczyszczenie azotem, należałoby ograniczyć hodowlę zwierząt w całym kraju o 30%, o czym pisaliśmy już wcześniej tutaj.

al na podst. Reuters
fot. envatoelementsPicture of the author
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)