StoryEditor

Eksport rosyjskiej wieprzowiny wzrósł aż o 57% mimo sankcji handlowych

Mimo nałożonych na Rosję sankcji handlowych, tamtejsza branża wieprzowa radzi sobie lepiej, niż wskazywały wszystkie prognozy – eksport wieprzowiny wzrósł r/r aż o 57%. Dokąd wyjeżdża najwięcej rosyjskiego mięsa wieprzowego?
21.09.2023., 12:09h

Rosja eksportuje coraz więcej

Sankcje handlowe, nałożone na Rosję w wyniku ataku na Ukrainę przyniosły zahamowanie eksportu, ale pomimo skutków obostrzeń, branża wieprzowa osiągnęła wzrosty wysyłek zagranicznych, jak informuje centrum rozwoju eksportu rosyjskiego Ministerstwa Rolnictwa. 

W pierwszej połowie 2023 r. Rosja wyeksportowała 74 000 ton wieprzowiny, aż o 57% więcej niż rok wcześniej. Wysyłki mięsa do Wietnamu wzrosły do 38 000 ton – aż o 110%, przy czym wartość  eksportu wzrosła o 160%.

Największym rynkiem zbytu dla rosyjskiego przemysłu wieprzowego w regionie Wspólnoty Państw Niepodległych (WNP) jest Białoruś, która w pierwszej połowie tego roku zaimportowała 20 000 ton rosyjskiej wieprzowiny, co oznacza wzrost o 44% w porównaniu z pierwszą połową 2022 r.

Rośnie także eksport do nowych destynacji, w tym do Mongolii, która zakupiła 3 300 ton rosyjskiej wieprzowiny (o 33% więcej r/r). Eksport do Serbii wzrósł 6,6-krotnie do 3 200 ton, a do Hongkongu o 56% do 3 000 ton.

Skąd te wzrosty?

Jak wskazują analitycy, do pewnego stopnia wzrost eksportu można przypisać niewielkiej wartości eksportu w poprzednim roku, również ze względu na zakłócenia logistyczne, zmiany kursu rubla i problemów z płatnościami za wysłane towary.

Jeden z największych rosyjskich eksporterów wieprzowiny, firma Sibagro, skomentowała, że wzrost eksportu był związany z wysokim popytem na rosyjskie produkty za granicą i wzmocnieniem ekonomicznej opłacalności eksportu. Ten ostatni element firma przypisuje niedawnemu spadkowi kursu rosyjskiego rubla, co ma oznaczać wyższe zarobki dla rosyjskich producentów trzody chlewnej. Sibargo poinformowało także o planach rozwoju i wysyłek mięsa także na rynek filipiński, tajski i indyjski.

Co więcej, Rosjanie przewidują, że tegoroczny eksport wieprzowiny osiągnie 220-230 tysięcy ton (co oznacza wartość eksportu na poziomie 0,5 miliarda dolarów). W takim przypadku eksport rosyjskiej wieprzowiny będzie rekordowy, co uspokaja tamtejszych rolników, przygotowanych na nadpodaż.

al na podst. pigprogress.net
fot. EnvatoElements

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 14:56