StoryEditor

Zrównoważona produkcja świń: dla konsumentów, klimatu czy rolników?

Codziennie zderzamy się z informacjami, jakoby mięso było niezdrowe, fermy zatruwały środowisko, a antybiotyki podawane świniom zabijały ludzi. Ile w tym prawdy? Piszemy o tym, jak i gdzie szukać równowagi w coraz bardziej wymagającym społeczeństwie.
18.08.2023., 11:08h

Dla kogo zrównoważona produkcja świń?

Na kształtowanie opinii publicznej w coraz większym stopniu wpływają emocje, a nie obiektywne fakty. Rośnie rynek produktów mających wartość dodaną, innych niż konwencjonalne, bo konsumenci poszukują żywności zdrowej, smacznej i coraz częściej spełniającej wyższe standardy etyczne. Produkcja zwierząt musi zacząć nadążać za rynkiem, bo jak wskazują badania, zmiany są nie tylko możliwe, ale też potrzebne dla środowiska i hodowców.

– Dla kogo więc opłacalna jest zrównoważona produkcja trzody chlewnej – pytała Paulina Abramowicz-Pindor z AdiFeed podczas XXVII Międzynarodowej Konferencji Lekarzy Chorób Świń w Krakowie. Jako reprezentanci branży możemy szukać tej równowagi w rolnictwie. Mamy 4 filary zrównoważonego rolnictwa. Są to środowisko, człowiek, społeczeństwo i ekonomia.

Dzień długu ekologicznego

Nie każdy wie, że jest coś takiego, jak Międzynarodowy Dzień Długu Ekologicznego. Jest on obliczany dla całego świata, ale też dla każdego kraju.

– W Polsce przypada on na 2 maja. To jest dzień, do którego co roku zużywamy wszystkie zasoby odnawialne, które ziemia jest w stanie...

Pozostało 91% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Anna Kurek
Autor Artykułu:Anna Kurek

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 15:23