StoryEditor

Locha Plus: duże zainteresowanie dopłatami do prosiąt!

  Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumowała wstępnie nabór wniosków, który trwał do 15 września. Okazuje się, że bardzo wielu rolników było zainteresowanych pomocą finansową.
20.09.2023., 15:09h

Z wstępnych statystyk ARiMR wynika, że rolnicy w całej Polsce złożyli 28 tys. wniosków do biur powiatowych. Na ostateczne dane trzeba jeszcze zaczekać, jednak widać gołym okiem, że uruchomienie naboru dla hodowców świń było strzałem w dziesiątkę, bo zainteresowanie było duże.

Hodowcy składali wnioski do każdego prosięcia urodzonego między 15 marca a 15 sierpnia 2023 r. Warunków uzyskania wsparcia było sporo, pisaliśmy o tym w trakcie trwania naboru.

Każdy hodowca (prowadzący mikro, małe lub średnie gospodarstwo) mógł uzyskać 100 zł do każdego urodzonego w wyznaczonym przedziale czasowym prosięcia, które zostało do 31 sierpnia 2023 r. oznakowane i zgłoszone do bazy IRZ. W ramach tego programu pomocy jeden producent rolny może otrzymać maksymalnie 500 tys. zł. To spora pomoc finansowa dla rolników i zachęta dla innych, aby zmienić profil gospodarstwa na produkcję prosiąt. Na rynku krajowym ciągle ich brakuje, a rolnicy są zmuszeni kupować warchlaki zagraniczne, które są nieco droższe.

Inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF

Warto przypomnieć jednocześnie, że do 6 października trwa nabór na inwestycje zapobiegające rozprzestrzenianiu się ASF.

Agencja przypomina, że środki będzie można przeznaczyć m. in. na: wykonanie ogrodzenia, utworzenie zadaszonej niecki dezynfekcyjnej, wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenia do dezynfekcji, zapewnienie możliwości zdezynfekowania się osób zajmujących się obsługą świń, budowę lub przebudowę magazynu do przechowywania słomy, posadowienie silosu na paszę gotową lub zboże przeznaczone na paszę i zapewnienie utrzymywania świń odrębnie od innych zwierząt.

Refundacji podlega 80 proc. poniesionych kosztów kwalifikowanych. W przypadku budowy ogrodzenia obowiązują osobne stawki: 320 zł za metr bieżący ogrodzenia, 2 860 zł za posadowienie bramy i 970 zł za posadowienie furtki. Minimalna wysokość kosztów kwalifikowanych uprawniających do otrzymania pomocy to 20 000 zł. W całym okresie realizacji PS WPR 2023-2027 będzie można otrzymać na ten cel do 100 000 zł. Więcej szczegółów TUTAJ.

dkol

fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
11. grudzień 2023 04:16