StoryEditor

Lewamizol w importowanej do Polski wieprzowinie

W Systemie Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (RASFF) pojawił się komunikat o wykryciu w tuszach wieprzowych pochodzących z Belgii zbyt wysokiego poziomu lewamizolu. Tusze wieprzowe pochodziły z drugiej ręki. 
07.03.2019., 13:03h
System Wczesnego Ostrzegania o Niebezpiecznej Żywności i Paszach (ang. Rapid Alert System for Food and Feed, w skrócie RASFF) służy do wymiany informacji pomiędzy organami urzędowej kontroli w Europie będącymi członkami tego systemu. 

21 lutego br. w systemie pojawiła się informacja o wykryciu pozostałości weterynaryjnych produktów leczniczych – lewamizolu (50,2; 85,8 μg /kg) w wieprzowinie. 

Lewamizol to substancja aktywna wykorzystywana w odrobaczaniu trzody chlewnej. 

O wykryciu substancji powiadomienie do RASFF wysłała Belgia, która mięso to rozdystrybuowała wcześniej między innymi do Polski, Austrii, Chorwacji, Czech, Wybrzeża Kości Słoniowej, Danii, Estonii, Holandii, Finlandii, Gruzji, Francji i Luksemburga. 

Wieprzowina jak donosi Wirtualna Polska, która uzyskała informacje z Ministerstwa Rolnictwa pochodziła nie z samej Belgii, ale z Barbadosu. To państwo znajdujące się na Małych Antylach, leżące na Oceanie Atlantyckim przynależące do Ameryki Północnej. Głową państwa co ciekawe jest monarcha Wielkiej Brytanii Elżbieta II, a zarządza nią gubernator. Co w takim razie wieprzowina z Barbadosu robi w Polsce? 

– Ministerstwo Rolnictwa potwierdziło Wirtualnej Polsce, że 38 sztuk świń ubitych na Barbadosie trafiło do firmy z woj. kujawsko-pomorskiego, a 24 świnie pojechały do woj. łódzkiego. 9,9 ton mrożonych serc trafiło do przetwórni niedaleko Łodzi. Część mięsa zatrzymano i przekazano do utylizacji – czytamy na portalu WP. 

O dalszym toku tej sprawy będziemy informować na bieżąco.

oprac. kol na podst. ec.europa/wp.pl
Fot. MemoryCatcher on Pixabay
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 11:14