StoryEditor

Powstanie największa farma owadów na świecie

Firma Ÿnsect zainwestuje 125 mln dolarów w największą na świecie farmę owadów. Jest wysoki popyt, ale istnieje problem z podażą, a francuski gracz zamierza tę lukę wykorzystać. 
25.02.2019., 14:02h
Firma Ÿnsect zajmuje się produkcją białka owadziego na cele paszowe. Postanowiła zainwestować 125 mln dolarów i stać się największym producentem tego alternatywnego źródła białka na świecie. Owady obecnie wykorzystywane są jako pasza dla ryb, zwierząt domowych oraz produkcji nawozów roślinnych. 

Firma ulokowana w Amiens Metropole w północnej Francji zamierza zwiększyć skalę produkcji i rozwijać dalej przedsiębiorstwo, tak aby na rynku krajowym, ale także międzynarodowym stać się liderem produkcji białka owadziego.

Głównym odbiorcą ma być Ameryka Północna, bo tam coraz częściej wykorzystywane są tego typu pasze. Firma od wielu lat produkuje owady, ponieważ twierdzi, że pozwoli to stworzyć zrównoważony system żywnościowy i zaspokoi rosnące zapotrzebowanie rynku na białko paszowe (które ma w ciągu najbliższych 15-20 lat wzrosnąć o 50%).

Firma powstała w 2011 r., a jej założycielem był 36-letni agronom. Obecnie na farmie produkuje się rocznie około 20 000 ton białka. Francuska firma zamierza także wybudować farmę w Ameryce Północnej. 

– Naszym celem jest po prostu przywrócenie owadom naturalnego miejsca w łańcuchu pokarmowym - mówi Antoine Hubert, prezes firmy.

– Dzięki zaawansowanym technologiom cały proces produkcji - od karmienia do kontroli zdrowia i dobrostanu naszych owadów, a także od czujników wykorzystywanych do kontroli jakości do zbierania dojrzałych owadów - jest zautomatyzowany. Posiadamy 25 patentów dotyczących naszej technologii, samych produktów i ich różnych zastosowań, co daje Ÿnsect największą na świecie ofertę patentów na owady – podkreśla prezes.

Jak widać rynek na tego typu produkt jest otwarty i od kilku lat się rozwija. W Polsce pierwsza ferma owadów powstała w 2016 roku, żeby było śmieszniej – w Robakowie pod Poznaniem. Owady są uznawane za pełnowartościowe białko, bogate w aminokwasy egzogenne, związki mineralne i kwasy tłuszczowe. 
 
dkol/ynsect.com
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. czerwiec 2024 12:08