Reklama zniknie za 11 sekund

Topagrar.plZaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: Aż dziwnie, że stabilnie

Obrazek

Na rynku świń od kilku tygodni panuje stabilizacja. Przynajmniej tak to wygląda, gdy obserwujemy notowania cen tuczników i warchlaków za naszą zachodnią granicą.

Jan Bromberek3 października 2019, 09:26

Cena na VEZG na poziomie 1,85 euro/kg wydaje się być nie do ruszenia, choć przed ostatnim notowaniem były prognozy o możliwej korekcie w dół o ok. 2 eurocenty, za sprawą bardzo niskiej sprzedaży podczas wtorkowej licytacji ISW. Jednak fakt, że na rynku naszym krajowych, a przede wszystkim niemieckim nie ma nadmiaru tuczników, a w zasadzie ich brakuje broni ten poziom stawek za wieprzowinę. U nas ten deficyt jest na tyle istotny, ze w czasie gdy za Odrą ceny pozostają niezmienne u nas pośrednicy byli w stanie podnieść stawki o nawet kilkanaście groszy. Oczywiście nie bez znaczenie jest tutaj osłabienie złotówki względem euro, jednak fakt o podwyżkach bez korekt w Niemczech jest wielce zaskakujący.

Dzięki temu w Polsce za tuczniki fermowe płaci się min. 6 zł/kg żywca i 7,7 zł/kg w klasie E. Za nieco mniejsze partie towaru stawki zamykają się w okolicach 5,95 zł/kg żywca, a tzw. świnie skupowe kosztują ok. 5,4 zł/kg żywca. jbr

Zobacz wszystkie ceny skupu świń w Twojej okolicy - notowania cenowe!


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy