StoryEditor

Rynek tuczników: ceny nadal spadają

Drugi tydzień z rzędu ceny tuczników spadają, choć obecne korekty straciły na sile.
19.03.2020., 15:03h
W zeszłym tygodniu, gdy VEZG w Niemczech opuściła cenę tuczników o 6 eurocentów/kg w kl. E nasi skupujący mimo dobrego zbytu na mięso, automatycznie przycięli cenniki o min. 30 gr/kg żywca i nawet 40 gr/kg wagi poubojowej – do maks. 6,2 zł/kg żywca i ok. 8 zł/kg w klasie E. Wczoraj ta sama giełda zanotowała spadek ceny w Niemczech o 7 eurocentów/kg w klasie E, a nasi skupujący skorygowali cenniki o 10 góra 15 groszy/kg żywca.

To pokazuje jedno – na rynku jest mało świń, a mięso w obecnej sytuacji zagrożenia epidemicznego schodzi na pniu. Ubojnie i masarnie korzystają z nadzwyczajnego popytu – wielu robi bowiem zapasy na wyrost. Niestety sytuacja rynkowa dla skupujących nie ma znaczenia – ważne, że VEZG opuściła ceny, co jest pretekstem by ceny w kraju także zdusić. 

Jednak zdaniem analityków, ceny nie powinny dalej spadać. Na nowo rusza handel z Chinami, gdzie epidemia koronawirusa wygasa, a to w okresie utrudnionej logistyki wewnątrz UE (przywrócone kontrole na granicach) może tylko potęgować presję na wyższe ceny. jbr

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tuczników

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 20:45