Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Świnie>Aktualności branżowe>

Rynek tuczników: wyraźne spadki cen

Obrazek

Na rynku świń sytuacja jest dość dziwna. Zapotrzebowanie na tuczniki w kraju nie maleje, a ceny wręcz przeciwnie...

Jan Bromberek9 stycznia 2020, 13:18
Tuż po serii świąt grudniowo-styczniowych skupujący obniżyli cenniki o 30 gr/kg żywca i nawet 40 gr/kg wagi poubojowej. Oczywiście oficjalnym wytłumaczeniem jest znacząca korekta (o 9 eurocentów/kg wagi poubojowej do 1,86 euro/kg w kl. E) na dużej giełdzie VEZG. Warto zaznaczyć, że styczeń rok w rok przynosił obniżki. W okresie poświątecznym konsumenci kupują mniej mięsa, jednak w tym roku sytuacja jest nieco inna. Ssanie ze strony krajów azjatyckich (nie tylko Chiny, ale także Korea, Japonia, Wietnam) nie pozwala ubojniom w zachodniej Europie zwolnić tempa. W zgodnej opinii uczestników rynku obecne korekty są celową zagrywką po to by przy spodziewanym zwiększeniu popytu eksportowego w kolejnych miesiącach ceny podnosić z niższego poziomu.

Tymczasem po korektach obecnie ceny poubojowe w kraju spadły do ok. 7,5-7,6 zł/kg w kl. E, natomiast maksymalne stawki za żywiec są już poniżej 6 zł/kg.

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tuczników.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Bromberek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)