StoryEditor

Rynek tuczników: wyraźne spadki cen

Na rynku świń sytuacja jest dość dziwna. Zapotrzebowanie na tuczniki w kraju nie maleje, a ceny wręcz przeciwnie...
09.01.2020., 13:01h
Tuż po serii świąt grudniowo-styczniowych skupujący obniżyli cenniki o 30 gr/kg żywca i nawet 40 gr/kg wagi poubojowej. Oczywiście oficjalnym wytłumaczeniem jest znacząca korekta (o 9 eurocentów/kg wagi poubojowej do 1,86 euro/kg w kl. E) na dużej giełdzie VEZG. Warto zaznaczyć, że styczeń rok w rok przynosił obniżki. W okresie poświątecznym konsumenci kupują mniej mięsa, jednak w tym roku sytuacja jest nieco inna. Ssanie ze strony krajów azjatyckich (nie tylko Chiny, ale także Korea, Japonia, Wietnam) nie pozwala ubojniom w zachodniej Europie zwolnić tempa. W zgodnej opinii uczestników rynku obecne korekty są celową zagrywką po to by przy spodziewanym zwiększeniu popytu eksportowego w kolejnych miesiącach ceny podnosić z niższego poziomu.

Tymczasem po korektach obecnie ceny poubojowe w kraju spadły do ok. 7,5-7,6 zł/kg w kl. E, natomiast maksymalne stawki za żywiec są już poniżej 6 zł/kg.

Zobacz wszystkie ceny świń - aktualne notowania cen skupu tuczników.

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Bromberek
Autor Artykułu:Jan Bromberek

redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie ekonomiki gospodarstw i rynków rolnych.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
28. listopad 2023 18:02