StoryEditor

Masz już części na sezon? Sprawdź, czy ich nie zabraknie!

Wojna w Ukrainie zasiała w nas panikę, co mogliśmy najbardziej odczuć w kolejkach do stacji paliw. Doniesienia zza wschodniej granicy wywindowały też ceny płodów i stali. Boleśnie przekonują się o tym nie tylko producenci maszyn rolniczych, ale również części zamiennych.
29.04.2022., 23:04h

W ostatnich tygodniach stal i żeliwo, z których głównie produkowane są części, drożeją w tempie astronomicznym. Ogromny popyt wywołany paniką, zderzył się z już i tak ograniczoną podażą, czego skutkiem są nienaturalne wzrosty cen surowców. Odlewnie informują o podwyżkach materiału nawet o 60% – sygnalizują producenci części.

Próżno więc szukać grup produktów, które w porównaniu z ubiegłym rokiem nie podrożały o mniej niż 10–15%. Potwierdzają to rolnicy, którzy w ankiecie na portalu topagrar.pl jednomyślnie wskazali, że w porównaniu z ubiegłym rokiem ceny są dużo wyższe – 88% odpowiedzi.

Ostatnio niemal co piąty rolnik spotkał się z problemem braku dostępności części. Dotyczyło to przede wszystkim wybranych modeli łożysk czy uszczelniaczy, a także węży do hydrauliki ładowarki. Dlatego część rolników (56% udzielonych odpowiedzi) w obawie przed brakiem lub znacznie wyższą ceną części zamiennych postanowiła wypełnić swoje magazyny części zamiennych do maszyn uprawowych wcześniej niż zwykle. Reszta deklaruje zakup części w razie potrzeby.

Części nie zabraknie

Rolnicy gospodarujący na dużych areałach z...
Pozostało 89% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Krzysztof Gębski
Autor Artykułu:Krzysztof Gębski

redaktor top agrar Polska w dziale "Technika".

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 09:58