StoryEditor

Cameleon - co to za sprzęt?

Już od kilku lat na stronach internetowych widać coraz żywsze zainteresowanie systemem Cameleon, więc pojawia się pytanie: co to za sprzęt?
20.04.2022., 08:04h

Firma Agrihandler podgrzewa atmosferę: „Już wkrótce…? Coś więcej niż tylko siewnik? Zobaczcie jak pracuje Cameleon na polach w Europie Zachodniej w uprawie tradycyjnej podczas siewu zbóż. Może być również używany w uprawie uproszczonej. Służy nie tylko do siania, ale również pielenia i nawożenia. To kolejny siewnik z naszej grupy produktowej oferowanej w Polsce dla rolnictwa”. Przy okazji firma zaprasza na stronę internetową Na zdjęciu firmowym widać w całej okazałości system Cameleon.

Cameleon czyli co?

To system oparty na modułach, które pozwalają zastąpić kilka maszyn jednym zestawem. Dostawca informuje, że Cameleon gwarantuje dokładny siew, zoptymalizowane nawożenie, solidną uprawę międzyrzędową, automatyczne śledzenie rzędów i dokładne pielenie chwastów. Wersja zawieszana może być montowana z przodu lub tyłu ciągnika. Redlice można łatwo ustawiać w różnych odległościach między rzędami. 

Kto to wymyślił?

Lars Askling, założyciel firmy Gothia Redskap i wynalazca Cameleona opracował maszynę dla zrównoważonego rolnictwa, która pozwala na pracę z różnymi kombinacjami elementów roboczych. System ten nie jest zwykłą maszyną uprawową, czy siewnikiem, bo po wschodach może automatycznie śledzić rzędy roślin i mechanicznie walczyć z chwastami, co ogranicza zużycie pestycydów. Po przezbrojeniu może służyć do wykonywania różnych zadań i w tym jego siła.

Wystarczy 160 KM

Mówiąc w skrócie Cameleon ze sterowanymi kołami to system modułowy o dużej precyzji pracy i niskim zapotrzebowaniu na trakcję. Do pracy z ośmiometrowym Cameleonem przygotowanym do siewu, nawożenia i mechanicznej walki z chwastami wystarczy ciągnik o mocy 160 KM. Modułowa konstrukcja oznacza, że system można rozbudowywać, czyli rozłożyć inwestycję w czasie i w większości przypadków podążać za rozwojem technologii bez konieczności wymiany całej maszyny. Łącznym efektem działania systemu jest obniżenie kosztów maszyny, maksymalizacja precyzji i wyższe zyski niż w przypadku tradycyjnych technologii.

Zrównoważony rozwój

W 2021 r. firma Lyckegard przejęła innowacyjną firmę rodzinną Gothia Redskap & Ekoväxt AB. Grupa Lyckegard jest członkiem SLU Partnerskap Alnarp, czyli organizacji w południowej Szwecji, mającej na celu wzmocnienie konkurencyjności zielonych gałęzi przemysłu i przyczynienie się do zrównoważonego rozwoju. Organizacja ta liczy około 90 członków, a Lyckegard jest częścią grupy zajmującej się uprawą roślin. W ramach partnerstwa różne organizacje uczestniczą w projektach badawczych, odbywają się spotkania, seminaria i wykłady.

Firma Lyckegard sprzedaje i opracowuje innowacyjne narzędzia dla rolników ekologicznych, zarówno dla prowadzących gospodarstwa ekologiczne i dla tych, którzy chcą rozpocząć działalność. Zapotrzebowanie na żywność produkowaną w sposób zrównoważony jest coraz większe, a firma Lyckegard chce wspomóc rolników w zaspokajaniu rosnących potrzeb. Ambicją firmy jest zaoferowanie kompleksowej oferty produktów i usług dla zrównoważonej produkcji rolnej.

Zatem czekamy jak na naszym rynku rozwinie się ten interesujący projekt o trafnej nazwie Cameleon.

opr. jj

Jan Józefowicz
Autor Artykułu:Jan Józefowicz Ekspert z zakresu maszyn rolniczych, wieloletni redaktor czasopism dla rolników, w tym top agrar Polska i Profi Profesjonalna Technika Rolnicza
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. kwiecień 2024 06:30