Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Uprawa>Aktualności branżowe>

EFA można wykorzystać do produkcji – jak złagodzono przepisy? Zobacz wywiad!

Gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 15 ha ubiegające się o dopłaty bezpośrednie w areale upraw musiały uwzględnić 5-proc. obszar proekologiczny EFA. KE dała zielone światło na jego wykorzystanie w produkcji. Jak złagodzono przepisy?

Dorota Kolasińska6 kwietnia 2022, 11:04

KRIR wnioskowała w MRiRW już 1 marca br. o umożliwienie przeznaczenia powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie, wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne (włączając w to grunty ugorowane), pod uprawę roślin przeznaczonych na biomasę. Resort rolnictwa z kolei zaapelował o to w KE.

- Cieszę się, że udało mi się przeforsować w UE pakiet pomocy dla rolników: 1) uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, 2) zgodę na dopłaty do nawozów, 3) umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych, 4) interwencję na rynku wieprzowiny, 5) przyśpieszenie wypłaty dopłat – informował za pośrednictwem Twittera Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa.

Co można uprawiać na EFA?

Dwa tygodnie temu przyjęto rozporządzenie KE, które możliwość derogacji dla obszarów EFA, ze względu na trudną sytuację związaną z wojną w Ukrainie oraz wykorzystania gruntów proekologicznych i włączenia ich do produkcji pasz i żywności oraz wypasu zwierząt gospodarskich. Warto pamiętać, że odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

Obecnie w MRiRW trwają prace mające na celu wdrożenie decyzji do przepisów krajowych.

- Musimy to przełożyć na przepisy krajowe, rozporządzenie zostało już przygotowane – mówiła Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich podczas konferencji w Białymstoku na temat WPR. Podkreśliła, że na tych obszarach będzie można stosować nawozy i środki ochrony roślin.

Trawa na gruntach ornych i międzyplonach

31 marca - 1 kwietnia 2022 r. (w tym samym terminie miała miejsce konferencja na temat WPR w Białymstoku) odbyło się posiedzenie izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) poszerzone o przedstawicieli z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy i Rumunii. Podczas spotkania przedstawiciele Izb zawnioskowali o odstępstwa od zasad zazieleniania wykraczające poza decyzję wykonawczą.

 – Mianowicie w celu złagodzenia wymogów dotyczących dywersyfikacji upraw, umożliwienia stosowania środków ochrony roślin wiążących azot na obszarach EFA oraz dalszego rozszerzania wykorzystania dostępnych gruntów: włączenie do produkcji trawy na gruntach ornych i międzyplonach – oprócz gruntów ugorowanych na obszarach EFA. Zwracamy ponadto uwagę na potencjalną rezerwę gruntową w postaci trwałych użytków zielonych oraz gruntów nierolnych poza LPIS. Zaletą użytkowania odłogów i trwałych użytków zielonych jest akumulacja materii organicznej w tej glebie, a tym samym znaczna wymiana nawozów, zwłaszcza w pierwszym roku orki – apelowali przedstawiciele Izb Rolniczych.

Zobacz wywiad z Joanną Czaplą, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW i zasubskrybuj nasz kanał na YT.


Dorota Kolasińska na podst. KRIR/LIR/TT

Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)