StoryEditor

Zachód Polski doczekał się deszczu

Spełniły się zapowiedzi synoptyków i Zachód Polski, a zwłaszcza jego uprawy polowe, doczekały się zbawiennych opadów. Nie są one imponujące, ale trzeba się cieszyć i z tego. Być może więcej wody dostanie się roślinom w kolejnych godzinach.
05.04.2022., 13:04h
Według monitoringu służb meteorologicznych IMGW minionej doby opady deszcz, deszczu ze śniegiem, czy lokalnie samego śniegu, wystąpiły w całym kraju. Tym razem dość uprzywilejowanym rejonem okazał się północny zachód Polski, gdzie spadło od 5 do 10 mm wody (patrz mapa). Nie są to ilości bardzo duże, lecz powinny wystarczyć do uzupełnienia wilgotności gleby do głębokości ok. 7 cm – obecnie najbardziej przesuszonej warstwy. Na pozostałym obszarze opady rozłożyły się dość równomiernie, chociaż zdecydowanie ograniczonym zakresie, tj. od 0,1 do 2–3 mm.
Woda ta przemieści w roztworze glebowym składniki pokarmowe, przede wszystkim azot, magnez, czy siarkę. Zwłaszcza pierwszy z nich jest roślinom bardzo potrzebnym, po niezwykle suchym marcu i niewielkiej skuteczności podania go w pierwszej dawce.
Na opadach z ubiegłej doby skorzystają także nowe zasiewy buraka cukrowego, zbóż jarych, kukurydzy, czy pierwsze nasadzenia ziemniaka. Dwa pierwsze gatunki czekały na nie szczególnie, gdyż ich nasiona lub ziarno są umieszczone dość płytko w glebie, przykryte suchą warstwą gleby, a ponadto burak potrzebuje jej do rozmiękczenia otoczki i...
Pozostało 50% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Janusz Biernacki
Autor Artykułu:Janusz Biernackiredaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie uprawy i nawożenia roślin.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 00:09