StoryEditor

Dobry start, ale bez deszczu można zapomnieć o wysokich plonach

Dobry początek wiosny dla większości europejskich upraw informuje Wspólne Centrum Badawcze Komisji Europejskiej. Jak na razie susza dotyka głównie południa Europy.   
29.03.2022., 10:03h

Zgodnie z opublikowanym właśnie marcowym wydaniem biuletynu Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej – „Monitoring upraw w Europie” (Monitoring Agricultural Resources - MARS), uprawy ozime wystartowały wiosną w dobrym lub bardzo dobrym stanie w większości Europy po przeważnie łagodnej zimie. Warunki pogodowe i terenowe pozwoliły na dobry początek sezonu.

Susza problem południowej Europy

W dużej części południowo-zachodniej Europy utrzymuje się susza. Tak jest w południowej części Półwyspu Iberyjskiego, gdzie susza negatywnie wpłynęła na zboża ozime. Z kolei w południowej Francji i północno-zachodnich Włoszech rozwój upraw jest wciąż na bardzo wczesnym etapie.

Niska wilgotność jest niekorzystana dla siewu roślin jarych, a niski poziom wód gruntowych budzi obawy o dostępność wody do nawadniania późną wiosną i latem.

Aby uniknąć zmniejszenia potencjału plonowania, deszcz jest również potrzebny w większości pozostałych regionów Włoch, a także w Słowenii, Chorwacji, na Węgrzech, w Rumunii i południowo-zachodniej Ukrainie.

Ciągła susza w regionie Maghrebu poważnie wpłynęła na potencjał plonowania, a nawet spowodowała znaczny nieurodzaj w niektórych częściach Maroka.

Skutki zimna i wilgoci

Zimne i wilgotne warunki wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku, Grecji i Turcji opóźniły rozwój upraw, ale korzystnie uzupełniły wilgotność gleby. Nadwyżka opadów w europejskiej części Rosji również jest uważana za korzystną dla upraw.

Poniżej mapa obrazująca marcowy raport „Monitoring upraw w Europie” Wspólnego Centrum Badawczego Komisji Europejskiej.  

Teoretycznie Polska nie jest oznaczona na mapie jako rejon, w którym występuje susza. Jednak inne obserwacje mają rolnicy, którzy w niektórych rejonach kraju nie widzieli deszczu od 5 tygodni. Wysiane nawozy nie mają możliwości rozpuszczenia i wniknięcia w glebę. To spędza sen z powiek wielu rolników. Przeczytasz o tym więcej TUTAJ. Prognozy nie są obiecujące… 

wk

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. maj 2024 18:26