StoryEditor

EFA można wykorzystać do produkcji – jak złagodzono przepisy? Zobacz wywiad!

Gospodarstwa rolne o powierzchni powyżej 15 ha ubiegające się o dopłaty bezpośrednie w areale upraw musiały uwzględnić 5-proc. obszar proekologiczny EFA. KE dała zielone światło na jego wykorzystanie w produkcji. Jak złagodzono przepisy?
06.04.2022., 10:04h

KRIR wnioskowała w MRiRW już 1 marca br. o umożliwienie przeznaczenia powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie, wykorzystywanych na obszary i obiekty nieprodukcyjne (włączając w to grunty ugorowane), pod uprawę roślin przeznaczonych na biomasę. Resort rolnictwa z kolei zaapelował o to w KE.

- Cieszę się, że udało mi się przeforsować w UE pakiet pomocy dla rolników: 1) uruchomienie rezerwy kryzysowej WPR, 2) zgodę na dopłaty do nawozów, 3) umożliwienie produkcji rolnej na obszarach nieprodukcyjnych, 4) interwencję na rynku wieprzowiny, 5) przyśpieszenie wypłaty dopłat – informował za pośrednictwem Twittera Janusz Wojciechowski, komisarz ds. rolnictwa.

Co można uprawiać na EFA?

Dwa tygodnie temu przyjęto rozporządzenie KE, które możliwość derogacji dla obszarów EFA, ze względu na trudną sytuację związaną z wojną w Ukrainie oraz wykorzystania gruntów proekologicznych i włączenia ich do produkcji pasz i żywności oraz wypasu zwierząt gospodarskich. Warto pamiętać, że odstępstwo nie obejmuje ugorów z roślinami miododajnymi uznawanymi za EFA.

Obecnie w MRiRW trwają prace mające na celu wdrożenie decyzji do przepisów krajowych.

- Musimy to przełożyć na przepisy krajowe, rozporządzenie zostało już przygotowane – mówiła Joanna Czapla, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich podczas konferencji w Białymstoku na temat WPR. Podkreśliła, że na tych obszarach będzie można stosować nawozy i środki ochrony roślin.

Trawa na gruntach ornych i międzyplonach

31 marca - 1 kwietnia 2022 r. (w tym samym terminie miała miejsce konferencja na temat WPR w Białymstoku) odbyło się posiedzenie izb rolniczych państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) poszerzone o przedstawicieli z Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy i Rumunii. Podczas spotkania przedstawiciele Izb zawnioskowali o odstępstwa od zasad zazieleniania wykraczające poza decyzję wykonawczą.

 – Mianowicie w celu złagodzenia wymogów dotyczących dywersyfikacji upraw, umożliwienia stosowania środków ochrony roślin wiążących azot na obszarach EFA oraz dalszego rozszerzania wykorzystania dostępnych gruntów: włączenie do produkcji trawy na gruntach ornych i międzyplonach – oprócz gruntów ugorowanych na obszarach EFA. Zwracamy ponadto uwagę na potencjalną rezerwę gruntową w postaci trwałych użytków zielonych oraz gruntów nierolnych poza LPIS. Zaletą użytkowania odłogów i trwałych użytków zielonych jest akumulacja materii organicznej w tej glebie, a tym samym znaczna wymiana nawozów, zwłaszcza w pierwszym roku orki – apelowali przedstawiciele Izb Rolniczych.

Zobacz wywiad z Joanną Czaplą, dyrektor Departamentu Płatności Bezpośrednich w MRiRW i zasubskrybuj nasz kanał na YT.


Dorota Kolasińska na podst. KRIR/LIR/TT

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 05:55